Brunson'ın ailesi: Erdoğan için dua ediyoruz

Brunson'ın ailesi: Erdoğan için dua ediyoruz

Türkiye'de terör suçlamasıyla iki yıla yakın tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Amerikalı rahip Andrew Brunson'ın ailesi konuştu.

Türkiye ile ABD arasında kriz konusu olan ve cuma günü tahliye edilen Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın anne ve babası, ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için dua ettiklerini’ söyledi.

Baba Ron Brunson, “Vermesi gereken bazı zor kararlar vardı ve bunlar kolay değil. Bir ülkenin liderisiniz ve ülkede, ekonomide zorluklar yaşanıyor, üzerlerinde birçok baskı var. Onun için dua ediyoruz. Tanrı’nın onu alacağı kararlarda irfan sahibi kılması için dua ediyoruz” dedi.

‘ERDOĞAN İÇİN DUA EDİYORUZ’

Rahibin annesi Pamela Brunson ile babası Ron Brunson, ABD’nin Kuzey Carolina eyaletine bağlı Black Mountain kasabasındaki evlerinde Amerika’nın Sesi (VOA) Türkçe muhabiri Mehmet Toroğlu ve kameraman Tezcan Taşkıran’la  bir söyleşi yaptı.

Baba Ron Brunson, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mesajının ne olduğunun sorulması üzerine, “Türkiye’nin çok zor bir zamandan geçtiğinin farkındayız. Vermesi gereken bazı zor kararlar vardı ve bunlar kolay değil. Bir ülkenin liderisiniz ve ülkede, ekonomide zorluklar yaşanıyor, üzerlerinde birçok baskı var. Onun için dua ediyoruz. Tanrı’nın onu alacağı kararlarda irfan sahibi kılması için dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘İYİMSERDİK AMA KORKUYORDUK’

Anne Pamela Brunson, serbest kalma sürecine ilişkin hislerini de anlattı. Pamela brunson, oğlunun bırakılacağı konusunda ‘iyimser olsalar da, daha önce de birçok kez benzer beklenti içine girdiklerini, bu yüzden içlerinde yine biraz korku olduğunu’ söyledi. Oğullarının serbest kaldığını öğrendiklerinde büyük sevinç yaşadıklarını anlatan Pamela Brunson, “Tanrı’nın çok sayıda edilen dualara yanıt verdiğini hissettim. Geceyi kilisemizden bir grupla Andrews için dua ederek geçirmiştik. Ama bunun gerçekten olacağından yine de emin değildik, dolayısıyla hoş bir sürpriz oldu” diye konuştu.

Baba Ron Brunson da, oğullarının hapiste olduğu süre boyunca dua etmek dışında ellerinden bir şey gelememesinin acısı ve üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti. Oğullarına yöneltilen suçlamaların ‘onun karakterine ve yetişme tarzına aykırı olduğunu’ kaydeden baba Ron, “O Türk halkını her zaman çok sevdi ve Türk hükümetine ters düşecek asla herhangi bir şey yapmadı. Onun haksız yere suçlandığını görmek çok zordu” dedi.

‘OĞLUM TÜRKİYE İÇİN CANINI VERİR’

Ron Brunson, oğlu ve eşi için, “Yapabilseler hala Türkiye’de kalırlardı. Bir zamanlar bize, ‘emekli olup Amerika’ya dönmeyi planlamıyoruz. Türkiye’de yaşayacağız, çünkü burada olmayı seviyoruz’ demişlerdi. Dolayısıyla bu olanlar onlar için büyük bir hayal kırıklığıydı çünkü Türkiye’de kalamayacakları bir gelecekle karşı karşıyaydılar. Koşullar onlar için güvenli olsa tekrar gitmekten çok mutlu olurlar. Türkiye’ye olan sevgileri orada kaldıkları 25 yıl boyunca değişmedi. Türkiye’ye ve Türk halkına karşı hiçbir kinleri yok” diye konuştu.

Anne Pamela da, oğlunun Türkiye’ye olan sevgisini “Bence Andrew Türkiye uğruna geri dönüp canını vermeye hazır. Bunu yapabileceğini düşünüyorum ama çocukları var; en küçük oğlu uzun süre babasız büyüdü. Andrew ona babalık etmek istiyor” diye konuştu.

Brunson çifti, Başkan Donald Trump başta olmak üzere yönetim ve Kongre’de oğullarının serbest kalması için uğraşan tüm ekibe teşekkür ederek, “Onların çabaları olmasaydı Andrew bugün özgür olmayabilirdi” ifadelerini kullandı.

VOA’nın söyleşisinin tam hali bu gece yayınlanacak. (Kaynak: VOA)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.