Boğaziçili akademisyenler: Meslektaşlarımız acilen serbest bırakılmalı

Boğaziçili akademisyenler: Meslektaşlarımız acilen serbest bırakılmalı

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve Yard. Doç. Dr. Muzaffer Kaya’yla birlikte tutuklanan Yrd. Doç. Esra Mungan’ın öğretim üyesi olduğu Boğaziçi Üniversitesi’ndeki akademisyenler eylem yaptı.

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve Yard. Doç. Dr. Muzaffer Kaya’yla birlikte tutuklanan Yrd. Doç. Esra Mungan’ın öğretim üyesi olduğu Boğaziçi Üniversitesi’ndeki akademisyenler, Mungan için üniversitenin Güney Kampusu bahçesinde basın açıklaması yaptı.

Öğretim üyeleri adına Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ayberk Korugan açıklama yaptı.

Bianet’ten Beyza Kural’ın haberine göre, Korugan şunları söyledi:

‘İnsan hayatının kutsallığını temel aldık’

“Tarihinde ilk kez Boğaziçi Üniversitesi’nin bir öğretim üyesi tutuklandı. Esra Mungan ‘terör örgütü propagandası’ ile suçlandı. Bu suçlamayı kabul edilemez buluyoruz. Meslektaşımız Esra Mungan’ın bugün olması gereken yer hapishane değil, 15 senedir ders verdiği, araştırmalar yaptığı üniversitedir.

“Boğaziçi Üniversitesi olarak her zaman, her koşulda insan hayatının kutsallığını temel aldık ve şiddetin her türlüsüne karşı çıktık. Hiçbir öğretim üyemiz terörü özendirecek söz ve davranışlarda bulunmamıştır, bulunmaz.

“Öğrencisi, öğretim üyesi ve mezunuyla üniversitemiz bugüne kadar demokrasiye zarar veren her adımın karşısında durmuştur. Düşünce ve ifade özgürlüğü, bu duruşun ana gövdesini oluşturur.

‘Acilen serbest bırakılmalı’

“Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığı yerde üniversite olmaz, ders verilemez, araştırma yapılamaz ve bilimsel gelişme durur. Şiddet ve terör iklimi en hızlı ve etkili şekilde serbest tartışma ortamında yok edilebilir.

“Esra Mungan ve onunla birlikte tutuklanan meslektaşlarımız Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy ile hakkında yakalama kararı çıkarılan Meral Camcı ve sınır dışı edilen Chris Stephenson anayasal güvence altındaki ifade özgürlüğü haklarını kullanmışlardır. Meslektaşlarımızın acilen serbest bırakılmasını ve öğrencilerine kavuşabilmelerini talep ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.