Boğaziçi Üniversitesi'nden 140 Öğrenci Soma'ya Hareket Etti

Boğaziçi Üniversitesi'nden 140 Öğrenci Soma'ya Hareket Etti

BOĞAZİÇİ Üniversitesi'nde okuyan 140 öğrenci, Soma'daki maden faciasında yaşamını yitirenlerin ailelerine destek olmak için, otobüslerle İstanbul'dan Soma'ya hareket etti.

İSTANBUL - Boğaziçi Üniversitesi Hisar Kampüsü'nde toplanan 140 öğrenci, "Soma halkı yalnız değildir", "Kaza değil cinayet" şeklinde sloganlar attıktan sonra, Soma'daki maden faciasında yaşanan ölümleri protesto etti.

Kampüs girişinde grup adına açıklama yapan Özge Dilekçi, Soma halkının acılarına ortak olmak için Soma'ya gideceklerini belirterek, "Soma'da gerçekleşen işçi ölümlerinin iş cinayetlerinin peşinden gidiyoruz. Orada önce taziyelerimizi ileteceğiz. 283 işçimizden bahsediyoruz. Onların her birine belki ulaşmamız mümkün olmayacak ama bizim oraya giderek onların seslerini duymamız, o acılara dokunmamız oradaki gerçek bilgiye ulaşmamız bir anlam ifade edecektir. Çünkü aslında üzeri örtülmeye çalışılan iş güvenliği, kadrolu kadrosuz çalışma, taşeronlaştırma üzerinden pek çok sorunun yaşandığına dair duyumlar alıyoruz. Somalılar bunlara dair bize neler söylemek isterler bunları döndüğümüzde Boğaziçi Üniversitesi'nde, Türkiye'nin dört bir yanında nasıl bir dayanışmayla büyütebiliriz. Somayı sadece unutmamak için değil, böylesi olayların bir daha yaşanmaması için neler yapabiliriz ve sorumluların cezalandırılması için neler yapabiliriz bunları hep birlikte konuşmaya ama en çok acıları hissetmeye gidiyoruz" dedi. Basın açıklamasının ardından, öğrenciler saat 00.30'da kampüsten kalkan 3 otobüsle Soma'ya hareket etti.

Boğaziçi Üniversitesi'nden 140 Öğrenci Soma'ya Hareket Etti

Boğaziçi Üniversitesi'nden 140 Öğrenci Soma'ya Hareket Etti

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.