BM IŞİD saldırılarını kınadı

BM IŞİD saldırılarını kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Musul ve Tikrit kentlerini ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırılarını kınadı, 500 bin insanın göç ettiği Musul’da insanı durumun ’’korkunç ve an ile kötüleştiğini” bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi yaptığı yazılı bir açıklama ile Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Musul’da gerçekleştirdiği saldırıları ’’en güçlü ifadelerle’’ kınadı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon uluslararası toplumu ciddi güvenlik sorunu ile yüz yüze olan Irak’la dayanışma için birlik olmaya çağırdı.

BM Güvenlik Konseyi ayrıca evlerini terk etmek zorunda kalan yüzbinlerce birey için büyük kaygı duyduklarını belirtti.

BM çocuk fonu UNİCEF Irak temsilcisi Marzio Babille, daha önce yaptığı açıklamada Musul’daki durumun ’’endişe verici’’ olduğunu söyledi. Babille, “Durum korkunç ve an ile kötüleşiyor. Çocuklara temiz su, yiyecek, barınma ve korunma için ulaşmamız gerekiyor. Onlar bekleyemez” dedi.

IŞİD Çarşamba günü geliştirdiği saldırılar ile Musul ve Tikrit kentlerini ele geçirmişti.  IŞİD çetelerinin Musul’a girmesiyle birlikte Musul ve çevresinde yarım milyondan fazla insan göç yollarına düştü. Göçmenlerden önemli bir kısmı Güney Kürdistan yönetiminin denetimindeki alanlara sığındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.