Binlerce dosya bekliyor: OHAL Komisyonu'nun görev süresi uzatıldı

Binlerce dosya bekliyor: OHAL Komisyonu'nun görev süresi uzatıldı

Görev süresi 23 Ocak 2021 tarihinde dolacak olan OHAL Komisyonu'nun süresi uzatıldı. Halen binlerce dosyanın beklediği komisyon bir yıl daha görev yapacak.

‘15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile görevlerinden ihraç edilenlerin işlerine iade edilip edilmeme kararını vermek üzere kurulan Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun görev süresi 1 yıl uzatıldı.

Karar Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlandı.

23 Ocak 2017 tarihli 685 sayılı KHK ile 2 yıllığına kurulan ve daha sonra süresi 1 yıl uzatılan OHAL Komisyonu geçen 3 yılda da çalışmalarını tamamlamadı. 22 Aralık 2017’de karar verme sürecine başlayan ve hâlâ binlerce dosyanın beklediği komisyonun görevi 23 Ocak 2021 tarihinde dolacaktı. 

Komisyon'un 2 Ekim 2020 tarihinde yaptığı son açıklamaya göre 126 bin 300 başvurunun 110 bin 250’si karara bağlandı. Karara bağlanan başvuruların 12 bin 680’i kabul, 97 bin 570’si ise ret olurken 16 bin 50 dosyayla ilgili inceleme devam ediyor. 

OHAL döneminde yayımlanan KHK’lerle ihraç edilenler arasında “Bu suça ortak olmayacağız” diyerek ‘Barış Bildirisi’ne imza atan yüzlerce akademisyen yer aldı. Haklarında açılan davalardan Anayasa Mahkemesi’nin “ihlal” kararının ardından beraat eden bu akademisyenlerin birçoğunun komisyona yaptıkları başvurular henüz sonuçlanmadı. Şu an komisyonda bekleyen dosyaların yarısından fazlası da Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerden oluşuyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.