Bilim Kurulu üyesi aşılama için tarih verdi

Bilim Kurulu üyesi aşılama için tarih verdi

Prof. Dr. Deniz Çalışkan, aşı ile toplumsal bağışıklık düzeyinin yüzde 60’ın üzerine çıkmasıyla normal yaşama bir miktar daha erken dönmenin sağlanabileceğini söyledi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, Çin'de üretilen SinoVac aşısının önümüzdeki hafta çarşamba gününden itibaren sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üstü yurttaşlara uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, Çin’de üretilen Coronavirus aşısı SinoVac’ın Türkiye’de ne zaman uygulanacağı ve aşının pandemi sürecini nasıl etkileyeceği konusunda DHA'ya bilgi verdi.

Aşıyla toplumsal bağışıklık düzeyinin yüzde 60’ın üzerine çıkmasıyla normal yaşama bir miktar daha erken dönmenin sağlanabileceğini kaydeden Prof. Dr. Çalışkan, toplumsal bağışıklığın yüzde 60'a çıkması için 120 milyondan fazla aşı gerektiğine dikkat çekti. Prof.Dr.Çalışkan, "Bunu sağladığımız takdirde öğretmenlerimizin aşılanmasından sonra okulların açılması önümüzdeki ikinci dönemde mümkün olabilecek diye düşünüyoruz. Çünkü gerçekten çalışan ailelerin çocuklarının okuldan ayrı kalmasının pek çok sosyal pek çok tıbbi soruna da yol açtığını gözlemliyoruz" dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ÇARŞAMBA GÜNÜ AŞILAMAYA BAŞLANACAK

Aşılama planını il sağlık müdürlüklerinin yapacağını belirten Prof. Dr. Çalışkan, önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren aşılamanın başlayacağı bilgisini vererek şunları söyledi:

“Her ilde sağlık personeli öncelikli aşılanmaya başlanacak. Önümüzdeki hafta çarşambadan itibaren yeni yıla aşılanma hızlı bir şekilde, aile hekimleri de 65 yaş üstü vatandaşlarımızı, ek hastalığı olan vatandaşlarımızı davet ederek aşılamaya başlayacaklar. Biz aşılama hizmetlerinde Türkiye olarak çok güçlü bir ülkeyiz. Aşı takip sistemimiz son derece iyi çalışıyor. O nedenle herhangi bir izdihama yol açmadan randevu ile aşılarımızı çok hızlı bir şekilde günde 1 milyonun üzerinde kişiye yapabilecek şekilde ilgili genel müdürlüğümüz, halk sağlığı genel müdürlüğümüz çalışmalarını tamamlamış durumda. Çok kısa bir süre içerisinde yeni yılın ilk ayı içerisinde aşılamalar hızlı bir şekilde yapılacak”

‘YERLİ AŞI ÜRETİMİ NİSANDA GERÇEKLEŞECEK’

Prof. Dr. Çalışkan, tüm dünyanın aşıları takip ettiğini, Türkiye’nin de yeterli doza erişmek için tüm aşı üretici firmalarla ve yerli üretimi destekleme noktasında çalışmalar içerisinde olduğunu ifade ederek, “Yerli aşının üretilmesinin de nisan ayı içerisinde gerçekleşeceği düşünülüyor" diye konuştu.

Etiketler : , , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.