Berkin Elvan’ı vuran polisin eşkali belirlendi

Berkin Elvan’ı vuran polisin eşkali belirlendi

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin soruşturmada savcılık, gaz fişeğini ateşleyen polisin eşkalini tespit etti. Kriminal Laboratuvar’da iyileştirilmiş bir görüntüsü olan polisin açık kimliği için çalışmalar sürüyor.

14 yaşındayken Gezi Parkı Direnişi sırasında 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda polisin gaz fişeğiyle vurulan, 11 Mart 2014’te Okmeydanı Hastanesi’nde 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın  ölümüyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, Berkin’in hangi gaz silahından çıkan fişekle yaralandığı ve bu gaz silahını kimin kullandığına dair kimi delillere ulaşıldı.

Vatan gazetesinden Elif Altın’ın haberine göre, Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nın TOMA’ya monte edilmiş kamera görüntülerini iyileştirerek hazırladığı raporu geçtiğimiz günlerde savcılara elden teslim edilmişti.

İki buçuk ayda hazırlanan 15 sayfalık raporda görüntü analizleri çerçevesinde olayı gerçekleştirdiği düşünülen şüphelilerin sayısı ikiye düşürüldü. Raporda TOMA görüntüsüne giren polislerin tamamının olayla ilgisi olup olamayacağına ilişkin saptamalar yer aldı.

Şüphelerin üzerlerinde yoğunlaştığı iki polis, ZET (Gaz tabancası) atışı yaparken TOMA kamerasına yansıyor. Atış yapan iki polisten birisinin kolunda komiser rütbesi yer alıyor. Bu komiserin aslında ZET kullanıcısı olmadığı o an eline ZET’i alıp atış yaptığı da savcılık tarafından belirlendi.

Berkin’i hedef alan gaz fişeğini komiserin yanındaki polis memurunun attığı yönünde kuvvetli delillere ulaşan savcılık, bütün dikkatlerini bu polis üzerinde yoğunlaştırdı.

Jandarma Kriminal raporunda bu polis memurunun iyileştirilmiş görüntüleri de bulunuyor.

Savcılık şimdi bu görüntüler üzerinden polis memurunun kimliğini tespit etmeye çalışıyor. Kimliği tespit edildiği anda dava açılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.