Berkin Elvan mezarı başında anıldı

Berkin Elvan mezarı başında anıldı

Berkin Elvan’ın Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz bombası nedeniyle ölümünün üstünden iki yıl geçti. Elvan, mezarı başında anıldı.

Gezi Direnişi sırasında İstanbul Okmeydanı’nda başına isabet eden gaz fişeğiyle ağır yararlanan, 269 gün boyunca sürdürdüğü hayatta kalma mücadelesi sonucunda Okmeydanı Hastanesi’nde 11 Mart 2014’te hayatını kaybeden Berkin Elvan, ölümünün ikinci yıldönümü dolayısıyla mezarı başında anıldı.

Feriköy Mezarlığı’nda gerçekleştirilen anmaya Elvan’ın anne ve babası Gülsüm Elvan ile Sami Elvan’ın yanı sıra arkadaşları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan da katıldı.

Elvan’ın mezarı başında çıra yakıldı, Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu.

‘Umudumuzu yitireli iki yıl oldu’

Daha sonra Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı kısa bir konuşma yaptı.

Yapıcı, “Umudumuzu yitireli tam iki yıl oldu. 11 Mart tarihinden bu yana hiçbir polis yargı önüne çıkarılmış değil.Tıpkı adalet peşindeki binlerce katledilen canlarımız gibi” dedi.

İki yılın ardından Elvan’ı öldüren polisin kimliğinin belli olduğunu belirten Yapıcı, ancak polisin halen yargı önünde hesap vermediğini söyledi: “Berkinimiz için aradığımız adaletin aynı zamanda milyonların talebi olduğunu biliyoruz. Bunun sorumluluğuyla sürecin peşini bırakmayacağız.”

‘Oğlumun katili Erdoğan’

Yapıcı’nın ardından konuşan baba Sami Elva da, ölüm emrini verenler yargılanmadıkça bir polisin yargılanmasının bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.

“Buradan bir kez daha söylüyorum oğlumun katili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Berkin ekmek almaya çıktı. Kanlı gömleğiyle geri döndü. Acaba Cumhurbaşkanı bizim acımızı anlıyor mu? Benim yaram hiç iyileşmiyor. Benim çocuğumun mezarına milyonlar geliyor. Ama onun mezarına tükürülecek.”

Anma “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganı ve mezarı başına bırakılan çiçeklerle son buldu.(İMC)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.