Bekir Bozdağ: Twitter’a soruyorum, kim talimat verdi?

Bekir Bozdağ: Twitter’a soruyorum, kim talimat verdi?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Twitter yetkililerine soruyorum; kim talimat verdi, 'we love Erdoğan' hashtag'ini kaldırdınız?İnsanların birine dair sevgisini ifade etmesi nasıl Twitter'ı rahatsız ediyor?" dedi.

Bekir Bozdağ, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Twitter’da ‘trend topic’ olan “we love Erdoğan” etiketinin kaldırılmasıyla ilgili soru üzerine, Bakan Bozdağ ilk olarak Cumhurbaşkanı’na hakaret davalarına değindi. Bozdağ şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımızın şahsına dönük içeride bazı çevreler ve dışarıda da bazı güçler, ortak bir itibarsızlaştırma kampanyası yürütüyorlar. Bir yandan sinkaflı küfürlerle dolu sosyal medya üzerinden haberler yaptırıyorlar, sonra bunlara ilişkin soruşturmalar olduğunda da bunlar üzerinden, ‘bak yargılamalar yapıldı, falan oldu’ diye başka yerlere çekiyorlar.

Avrupa Konseyi de ilk defa şimdiye kadar olmadığı şekliyle 299. maddeyi (TCK 299, Cumhurbaşkanı’na hakaret) belli çevrelerin kulisi sayesinde gündeme aldı. Venedik Komisyonu’nun böyle bir gündemi olmadığı halde, ilk defa Türkiye’de 299. maddeyi gündem yaptı, bir rapor hazırladı. Biz bu raporu kabul etmiyoruz. Bizim açımızdan bir kıymeti yok. Venedik Komisyonu’nun yazması, bizim açımızdan o raporu kıymetlendirmez. Ama Venedik Komisyonu sadece Anayasa yapım süreçleriyle ilgili hükümetlere danışmanlık yapan bir komisyon… 90 yılı aşkındır 299. madde, Türkiye’de uygulanıyor, Venedik Komisyonu hiç gündeme getirmedi ve hiçbir şey de olmadı. Ayrıca bu kanun hükmü ülkemizde 90 yıldır uygulanıyor. Türkiye’nin hiçbir mahkemesinin hakimi 299. maddenin Anayasa’ya aykırı olduğuna ilişkin bir başvuru yolunu tercih etmedi. Hiçbir avukat da böyle bir yola tevessül edip böyle bir iddiada bulunmadı. Ama şimdi bakıyorsunuz bazı mahkemeler, bazı yerlerde hep birden Anayasa’ya aykırılık iddialarında bulunuyorlar ve oradan gidiyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.