Baykal: Türkiye’nin Azez-Halep hattını bombalama hakkı vardır

Baykal: Türkiye’nin Azez-Halep hattını bombalama hakkı vardır

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Türkiye’nin Azez-Halep hattını bombalama hakkı olduğunu ve bunu doğru bulduğunu söyledi.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın ‘Tarafsız Bölge’ programına katılan CHP eski genel başkanı Deniz Baykal, “Azez-Halep hattını açık tutmak için bombalanmasını doğru buluyorum” dedi.

Deniz Baykal’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Azez Halep hattını açık tutmak için Türkiye’nin bombalama hakkı vardır. Şu anlık bu bombalamaların etkili olduğu anlaşılıyor. Güneyden Halep’e sızma planı olduğu anlaşılıyor. Halep Sünni İslam kentidir.

“Niye göçüyor insanlar? Orada Halep’te bir katliam var. Tarihi kimliği değiştirecek süreç yaşanırken ‘durun’, ‘bekleyin’ veya ‘izleyin’ demek doğru olmuyor.

‘Olay Şii kuşatmasıdır’

“O hattın açık olması Halep’ten bir göç dalgasının yönelmemesi açısından çok önemli. Olay PYD olayı değil, Halep olayıdır. Olay Şii kuşatmasıdır.

“Hükümetin Türkiye’yi savaşa sokması üzerine kaygı var. Bu doğru bir kaygıdır.  Ortadoğu’da artık gücü yeten gücü yetene. IŞİD’le mücadele etmeye geliyorum diyor, Bayırbucak Türkmenlerini bombalıyorlar.

“Çatışmaya dayalı düzen arayışı. Bunun bir düzen getirmediği ortada. Suriye’nin Türkiye’nin bu hale gelmesinde bizim hükümetin çok büyük sorumluluğu var. Hükümetin Türkiye’ye sahip çıkmak lazım. Yeni bir savaşa doğru bizi sürükleyebilir. Buna engel olmaya çalışalım. Parti olarak biz soralım vatandaş sandıkta sorsun.

“Esad gitmeli diye başladı Amerika şimdi kalsın noktasına geldi. Hükümet de öyle. Bu yanlışları yapmayan bir CHP var.

‘Uçağımızı sınırın diğer tarafına geçiremiyoruz ‘

“Cumhurbaşkanın zihninin arkasında o var. 1 Mart tezkeresini çıkaramadık, giremedik. ‘Şimdi gireriz’ diye düşünüyor. Herkes ben askerimin postalını sokmam diyor. Bir uçak düştü şimdi uçağımızı sınırın diğer tarafına geçiremiyoruz.

“Gönül ister ki IŞİD değil orada bizim alıştığımız türde bir Sünni İslam ortaya çıksa. Sünni alan da IŞİD’leşti. Bu da fevkalede vahim bir gelişmedir. Biz bu iki gelişme karşısında kendimizi yabancı hissediyoruz. IŞİD, Sünni olarak anlaşılabilir bir konumda değildir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.