Baro Başkanı Aydın: OHAL bir hayalet gibi devam ediyor

Baro Başkanı Aydın: OHAL bir hayalet gibi devam ediyor

Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü’nde konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, süreklileşen bir OHAL ile karşı karşıya olduklarını belirterek, “OHAL, bu toplum üzerinde adeta bir hayalet gibi devam ediyor” dedi.

Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması ve yargılanması için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde gerçekleştirdiği “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü” etkinliğinin 200’üncüsünü gerçekleştirdi. “Em te ji bîr nakin/Seni unutmayacağız” pankartının açıldığı eyleme, İzmir Barosu'ndan avukatlar da destek verdi. 

Etkinlikte konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Tahir Elçi’nin katledilişinin üzerinden neredeyse 4 yıl geçtiğini hatırlatarak, Elçi faillerinin bulunması ve yargılanması için 200 haftadır anma etkinliği yaptıklarını kaydetti. Her alanda soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, cinayetin faillerinin ortaya çıkartılarak yargıya teslim edilmeleri için çaba sarf ettiklerini belirten Aydın, zor şartlarda mücadelelerini sürdürdüklerini ve sürdürmeye de devam edeceklerini vurguladı. Bütün çabalarına rağmen şu ana kadar bir sonuca varamadıklarını kaydeden Aydın, adalet arayışlarını yılmadan sürdüreceklerinin altını çizdi. 

OHAL SADECE KAĞIT ÜSTÜNDE KALKTI

“Bu cezasızlık politikası sadece bu dosya ile ilgili değil” diyen Aydın,  Türkiye’de özellikle kamu personellerinin karıştığı çok sayıda soruşturma ve kovuşturmalarda cezasızlık politikasının olduğunu ifade etti. Aydın, OHAL’in kaldırılması üzerinden 1 buçuk yıl geçtiğini, ancak OHAL uygulamalarının hayatın her alanında devam ettiğine dikkat çekti.  Aydın, “Toplantı ve Gösteri hakkında, ifade özgürlüğünde yargı tarafsızlığı ve bağımsızlığı ve kayyum atamaları meselesinde devam ediyor. Süreklileşmiş bir olağan üstü hal ile karşı karşıyayız. OHAL bu toplum üzerinde adeta bir hayalet gibi devam ediyor. Bu toplumun demokratikleşmesi, insanların ifade özgürlüğünü, yargıya güvenin yeniden tesisi önünde bir engel olarak halkın önünde örülmüş durumda. Bunu da kabul etmiyoruz” dedi.

Seçimin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki 13 belediyeye kayyum atandığını ve çok sayıda belediye eşbaşkanın tutuklandığına da değinen Aydın, “Bu hukuksuz uygulama da bir OHAL ürünü olarak KHK’lere dayandırılarak yapılıyor. OHAL maalesef sadece kağıt üzerinden kalmış durumdadır. Bütün dost barolar, kurum ve kuruluşlar ile bu karanlık günleri atlatmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı. 

Açıklamanın ardından etkinlik oturma eylemiyle sona erdi.

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.