Balıkçı kardeşler 30 yıldır her sabah Van Gölü'ne açılıyor

Balıkçı kardeşler 30 yıldır her sabah Van Gölü'ne açılıyor

Van'da 30 yıldır balıkçılık yapan 4 kardeş 60 kişinin geçimini sağlıyor. Her gün yaklaşık 6 bin metre ağ atan kardeşlerin ilişkisi çevrelerindekilere örnek oluyor.

Van'ın Tuşba ilçesinde yaşayan balıkçı dört kardeş her sabah günün ilk ışıklarıyla balık avlamaya çıkıyor.

Van Gölü'nde 30 yıldır aynı teknede balıkçılık yapan Nazım (63), Hakim (56), Selim (50) ve Davut Çapar (43) kardeşler yakaladıkları balıkları kent merkezindeki balıkçılara satarak ailelerinin geçimini sağlıyor.

Evlerinin yan yan olduğu mahallede, her gün sabahın ilk ışığıyla güne başlayan 4 kardeş, kıyıya demirledikleri teknelerinde kıyafetlerini giyip hazırlıklarını yaptıktan sonra gölün mavi sularına açılıyor.

Emekli olan ağabeylerinden devraldıkları mesleği 30 yıldır aynı teknede sürdüren kardeşlerden Nazım Çapar, gölde güçlükle avladıkları balığın kilogramını 10 liradan sattıklarını söyledi.

Ağabeyinden öğrendiği mesleği diğer kardeşleriyle sürdürdüğünü belirten Çapar, "Mesleği devam ettirmeye de kararlıyız. Çocuklarımıza da öğretiyoruz. Birlik ve beraberlik içinde yaşıyoruz. Dört kardeş, 30 yıldır bu tekneden ekmek yiyoruz" dedi.

'60 KİŞİNİN GEÇİMİNİ SAĞLIYORUZ'

Her gün sabah erkenden kalkıp işe koyulduklarını anlatan Çapar, "Sadece fırtınalı günlerde göle açılmıyoruz. Onun dışındaki tüm günler buradayız. Akşama kadar burada balık avlıyoruz. Yaklaşık 60 kişinin geçimini balıkçılıktan sağlıyoruz" diye konuştu.

Yıllardır sabah karanlığında göle açıldıklarını anlatan Hakim Çapar ise, "İşe başlamadan önce çay içiyoruz. Sonra kıyafetlerimizi giyip göle açılıyoruz. Bir gün önce suya bıraktığımız ağları çekiyoruz. Birkaç saat çalıştıktan sonra da kahvaltı yapıyoruz. Sonra tekrar çalışmaya devam ediyoruz. O gün Allah ne nasip ettiyse getirip satıyoruz" ifadelerini kullandı.

'PARAYA DEĞER VERMEDİĞİMİZ İÇİN AKRABALIK BAĞLARIMIZ KOPMUYOR'

Yıllardır bu birlik ve beraberliği sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Çapar, "Sadece gölde değil evde de sürekli beraberiz. Birbirimizden habersiz yemek bile yemiyoruz. Her ortamda bir aradayız. Gece yarılarına kadar sohbet ediyoruz. Kardeşliğimiz çok güzel. Paraya değer vermediğimiz için akrabalık bağlarımız kopmuyor. Menfaat her şeyi bozar, bizde menfaat yok. Her şeyi ortak yapıyoruz. Bu da beraberinde dürüstlüğü, bu güzel kardeşliği getiriyor" dedi.


Teknenin kaptanlığını yapan Selim Çapar da bazen ani hava değişimleriyle oluşan dalga ve sisten dolayı yönlerini bulamadıkları için saatlerce gölde kaldıklarını anlattı.

Dalgalardan dolayı ölümle burun buruna geldikleri günlerin de olduğunu aktaran Çapar, "30 yıldır bu teknenin kaptanlığını yapıyorum. Her sabah teknede sabah namazını kılıp işe başlıyoruz. Bazen çok dalga oluyor ve güçlük geçiyoruz. Özellikle kış aylarında fırtına nedeniyle gölün ortasında kalıyoruz. Limanın yolunu bulamıyoruz. 60 nüfusun geçimini bu tekneden sağlıyoruz" diye konuştu.

'6 BİN METRE AĞ ATIYORUZ'

13 yaşından beri balıkçılık yaptığını belirten Davut Çapar da "Günde yaklaşık 6 bin metre ağ atıyoruz. Ağları akşam atıyoruz, sabah da gelip topluyoruz. Hamdolsun birlik ve beraberliğimiz çok iyi. Omuz omuza vererek güçlüklerin üstesinden geliyoruz. Bana dürüstlüğü öğrettiler. Biz de bu şekilde çocuklarımıza öğreteceğiz" dedi. 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.