Bakanlık kayyımı Kürtçe de açıkladı

Bakanlık kayyımı Kürtçe de açıkladı

Üç büyükşehir belediye başkanının görevden alındığına ilişkin açıklama İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesine Kürtçe olarak da konuldu.

İçişleri Bakanlığı üç ile kayyım ataması yapıldığı gün yayınladığı açıklamayı Kürtçe olarak da yaptı. İçişleri Bakanlığı Pazartesi günü Diyarbakır, Mardin ve Van’a kayyım atamasının ardından, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi’ne de Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in başkan vekili olarak görevlendirildiklerini açıklamıştı. Bakanlık açıklamasında, Mızraklı, Türk ve Ertan’ın ‘terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu’, ‘terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu’ anlatılmıştı.

Açıklamada üç belediye başkanının, ‘haklarındaki adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için’ Anayasa’nın 127. maddesiyle 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi uyarınca geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırıldıkları belirtilmişti. Ayrıca aynı kanunun 45. maddesi uyarınca üç ismin yerlerine belediye başkan vekillerinin görevlendirildiği bilgisi verildi. İçişleri Bakanlığı bu açıklamayı Kürtçe olarak da bakanlığın internet sitesine yükledi.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.