Bahçesaray'da Yaylalar Şenlendi

Bahçesaray'da Yaylalar Şenlendi

Bahçesaray İlçesi'nde havaların ısınmasıyla birlikte köylüler, sürüleriyle birlikte yaylalara çıkmaya başladı.

VAN - Yaylada yaklaşık 5 ay kalacak hayvan yetiştiricisi köylüler sağdıkları sütlerden peynir ve tereyağı yapıp sonbaharda köylerine dönecek.

Van'da yayla mevsiminin başlamasıyla köylüler binlerce küçük ve büyükbaş hayvanını alarak yaylalara çıktı. Bahçesaray İlçesi'nde de en çok tercih edilen 2 bin 985 rakımlı Karabet Yaylası, yaylacıların akınına uğradı. Bir yandan kar, bir yandan yeşil doğayla iç içe çadırlarını kuran yaylacılar, hayvanlarını sağıp, yoğurt ve peynir yapıyor. Köylüler, yaylada çektikleri zorluğa karşın, temiz hava ve sağlıklı beslenmenin kendileri için büyük bir kazanç olduğunu söyledi.
 
"HAYVANLARIMIZIN VERİMİ ARTIYOR"
 
Çatak'ın Narlı Köyü'nden Bahçesaray'ın Karabet Yaylası'na gelen köylülerden Serhat Kaplan, yayla döneminde hayvanlardaki verimin daha da arttığını söyledi.
Yaylada da işlerinin yoğun olduğunu belirten Serhat Kaplan, "Hayvan besleyen köylünün bunları yapması lazım. Her ne kadar zor görünse de bizim için güzel. Zaten hayvanlarımız gece sabah saatlerine kadar dağlarda otluyor. Yayladayken hayvanların eti, sütü ve yününden daha fazla verim alıyoruz. O yüzden yaylada olmak bizim için çok avantajlı" dedi.

Bahçesaray'da Yaylalar Şenlendi

Bahçesaray'da Yaylalar Şenlendi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.