Bahçeli “HDP kapatılsın” dedi, Ak Parti’li Kurtulmuş’a yüklendi

Bahçeli “HDP kapatılsın” dedi, Ak Parti’li Kurtulmuş’a yüklendi

“HDP kapatılsın” çağrısını tekrarlayan Bahçeli, ‘Parti kapatmanın Türkiye’de olumlu bir sonucu görülmedi’ diyen Kurtulmuş’a isim vermeden, “Mesele parti kapatmanın ötesinde ihaneti cezalandırmaktır” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter üzerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye’ye yönelik yaptırım kararına ilişkin paylaştığı mesajlarda konuyu Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) getirerek, HDP’nin bir daha açılmamak üzere kapatılması gerektiğini savundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dört siyasi partinin ABD yaptırımlarına karşı ortak bildiri yayımladığını, bildiriye HDP’nin destek vermediğini belirten Bahçeli, “Bilakis bu terörist ikmal yuvası Türkiye’ye saldırmış, ABD’nin yanında saf tutmuştur” dedi.

Bahçeli, geçen hafta yaptığı “HDP kapatılsın” çağrısına karşı çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a da isim vermeden tepki gösterdi.

Bahçeli’nin HDP’ye yönelik sözleri

Bahçeli Twitter’dan şunları dedi:

“Hangi milli meselede HDP Türkiye’nin yanında durmuştur? Ne zaman diğer partilerle birlikte müşterek refleks göstermiştir? Düşmanın içimizdeki uzantısı ve kule gözcüsü olan bu sözde parti hangi yaraya merhem olmuştur?

“Türkiye’nin kuyusunu kazan, millete ihanet eden, teröre yardım ve yataklığı aleni olan bu kokuşmuş oluşumun neresinde milli irade vardır?

“HDP, milletin vergilerinden oluşan hazine yardımlarının üzerine yatarak millete ihanet etmektedir. Üstelik aldığı paralar ihanet, mermi, şehadet olarak maalesef fatura edilmektedir. Haksızlık zulüm değil mi? Milletten geçinip millete silah çekmek alçaklık sayılmayacak mı? Adalet bu demokrasi ayıbının, bu insanlık faciasının neresindedir?

“HDP, 2016’dan bugüne kadar, ki 2020’de dahil olmak üzere 285 milyon 888 bin lira hazine yardımı almıştır. Yine bu tarihler arasında Kandil ruhsatlı bölücü milletvekillerinin aldığı toplam milletvekili maaş tutarı ise 39 milyon 88 bin 872 liradır.

“Yetim hakkı, gariban nafakası, yoksul parası, milletimizin alın teri teröristlerin kursağına gitmektedir. Dünyanın neresinde terörizmi destekleyen, etnik bölücülük yapan bir sözde partiye devlet para yağdırmaktadır? Bunu nasıl hazmedelim, buna nasıl göz yumalım?

“Dağdaki eşkıya mekapla gezer, Meclis’teki bölücüler kırmızı plakalı lüks arabalara biner. Benzin devletten, kaynak devletten, kan ve şehadet yine devletten çıkar. Bölücülere verilen bir liranın millete dönüşü gözyaşıdır, feryattır, acıdır, al bayrağa sarılı şehit tabutudur. Elimizi vicdanımıza koyalım ve soralım, bu karanlık ve kahredici çelişki reva mıdır?

“HDP’nin kapatılmasına karşı çıkan CHP’li sözcüler, demokrasi istismarcısı İP’in Başkanı ve AK Parti’nin içindeki bazı yöneticiler cevap versinler; Türk devletinin ihaneti beslemesi, mermi, bomba, mayın, keleş masraflarını karşılaması olacak ve makul görülecek şey midir?

“Ey Faik Öztrak ve onun gibi zırvalayan lekeli güruh; biber, patlıcan, domates fiyatlarıyla ilgilendiğiniz kadar bu melanet tabloya yarım aklınızla kafa yormayı hiç denediniz mi? Asgari ücretli kardeşlerimizi dilinize doladığınız kadar bu meseleyi hiç gündeminize aldınız mı?

“Esnaf gezip sahte üzüntü mesajları veren İP’in Başkanı, teröristlerin finanse edilmesine yüzsüzce sessiz kalman onayladığın anlamına gelmiyor mu?

“Diyorlar ki, ‘Parti kapatmanın Türkiye’de olumlu bir sonucu görülmedi.’Mesele parti kapatmanın ötesinde ihaneti cezalandırmaktır.

“HDP açılmamak üzere kapatılmalıdır. Etnik bölücülüğü ve terörü referans alan hiçbir parti kuruluşuna da müsaade edilmemelidir. Gerekirse Anayasa’da düzenleme yapalım, gerekirse Siyasi Partiler Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda reform yapalım, bu kanayan yarayı durduralım.

“Zehirli haşeratla mücadele milli haysiyete muhteşem hizmettir. Bölücülükle mücadele istiklalimize onur verici destektir. Artık seçenek kalmamıştır: Ya terörizm ya temizlik, ya bölücülük ya da huzur. Her siyasi parti tarafını ve tercihini yapmalıdır. Terörle milli birlik ve kardeşlik arasında tarafsız bir alan yoktur.

“Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye’nin geleceğini güvenceye alacak her adıma, her karara, her girişime, her çetin imtihana sonuna kadar vardır ve hazırdır. Gelin bu ateşi söndürelim, gelin bu devrana son verelim. Gelin bu hesabı soralım.”

Numan Kurtulmuş ne demişti?

Bahçeli'nin geçen hafta yaptığı "HDP kapatılsın" çağrısının ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş dün yaptığı açıklamada "Parti kapatmalarının Türkiye'de olumlu sonuçları görülmedi" dedi:

"Türkiye milli beka meselesi olarak terörle mücadele ediyor. HDP'nin eline Türkiye partisi olmak için önemli fırsatlar geçti. Çukur eylemlerinde PKK'yı terör örgütü olarak görüyoruz diye tavır koymuş olsalardı bambaşka bir Türkiye'yi konuşuyor olabilirdik. HDP'ye 'terörle aranıza duvar örün' diyoruz. Parti kapatmalarının Türkiye'de olumlu sonuçları görülmedi."

Faik Öztrak ne demişti?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak da Bahçeli'nin çağrısıyla ilgili Pazartesi günü konuşmuş ve şunları demişti:

"Bizim dileğimiz hiçbir partinin kapatılmamasıdır. Parti kapatarak, demokrasi sürdürülemez. Dolayısıyla prosedür bellidir, Sayın Bahçeli 'kapatın' dedi diye bir parti kapatılamaz."

Etiketler : , , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.