Ayşe Çelik cezaevinde çıplak aramayı anlattı

Ayşe Çelik cezaevinde çıplak aramayı anlattı

"Ahlaklı, onurlu kadın çıplak aramayı açıklamak için bir yıl beklemez” diyen Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e cevap veren Ayşe Çelik, cezaevinde yaşadıklarını anlattı.

Beyaz Show adlı programda “Çocuklar ölmesin” dediği için tutuklanan Ayşe Çelik, "Ahlaklı, onurlu kadın çıplak aramayı açıklamak için bir yıl beklemez” diyen Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e tepki gösterdi.

Çelik, Twitter’dan paylaştığı mesajda “6 aylık kızımın bezini açıp aradılar. Beni de çıplak aramak istediler, direndim, kabul etmedim ama ne yazık ki tanık oldum. Yıllar geçti söyleyemedim. Sayın Özlem Zengin siz bizim onurumuzu sorgulayacak son kişi bile olamazsınız. Utanç verici bir konuşma” dedi.

T24'e konuşan Ayşe Çelik şunları dedi:

“İkişer ikişer içeri aldılar”

"Sabah 7- 8 sularında Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan yeni cezaevine nakil olurken benimle beraber bütün kadın mahkumlar, arandıktan sonra kelepçelenerek ring aracına bindirildik.

“Yeni cezaevine getirildikten sonra hepimizi büyük bir salonda topladılar. Sayımızı net bilmiyorum ama tahminen 40-45 kadındık. Yolda getirilen kadınlar da vardı. Önce birer birer sonra ikişer ikişer kadınları odaya aldılar. Sıra bana gelince yaşlı bir teyze ile içeri girdik.

“Karton üzerinde otur-kalk”

“Bana tamamen soyunmamı ve önünüzdeki kartonun üzerinden 'otur-kalk' yapmam söylendi. Ben ne dediklerini anlamadım. 'Ne yapmam gerektiğini anlamadım' dedim. ‘Bak teyzenin yaptığını yapacaksın, kartonun üzerinde bacaklarını açıp 2 defa oturup kalkacaksın’ dediler. Önce gözlerime inanamadım. Sonra ‘Ben asla böyle bir şeyi kabul etmem. Bizi zaten aradılar öyle getirdiler’ dedim. ‘Olabilir prosedür böyle’ dediler. Israrla ‘iç çamaşırlarına kadar çıkar, kartona geç’ dediler. Ben sinirden titremeye başladım. 'Bana bunu yaptıramazsınız' dedim defalarca.

“Ben kabul etmeyince İçeri cezaevi müdürleri ve birkaç memur daha girdi. ‘İşimizi zorlaştırma, bunu yapmak zorundasın’ dediler. Yetkili bir kadın sanırım müdür yardımcısıydı; bana tutanak tutacaklarını ceza alacağımı söyledi. Ben de 'Ne yaparsanız yapın ama asla böyle bir onur kırıcı davranışı kabul etmiyorum; dedektörle arayın' dedim. 'Bunu yapmanıza asla izin vermem' deyince tamam diyerek normal bir şekilde aranıp X-Ray cihazına gönderildim.

“Çok öfkeliydim. 40- 45; kadın genç yaşlı çocuk demeden hepsi böyle arandı. X-Ray cihazından geçirilip bizi, koğuşlarımız belirlenene kadar büyük bir koğuşta tuttular.

“Başörtüsünün çıkarılmasından 20 yıl sonra bahsetti”

“Bunları anlatmak çok zordu. Evet ben yaşamadım ama yaşayanları gözlerimle gördüm 65-70 yaşındaki teyzenin maruz kaldığı çıplak aramayı asla unutamam. Tacizden farkı ne? Kadınların pedleri ve bazı iç çamaşırlar yerlerde, memurların ellerinde eldivenler o ortamı anlatmak mümkün değil. İnsanlık adına utanç verici bir durumdu yaşananlar.

“Bunları neden şimdi söylüyorum? Çünkü gerçek olan bir durumun iktidar vekili hem de bir kadın tarafından ikinci kez konuyu çarpıtması, yalanmış gibi algı oluşturmaya çalışması ve parmak sallayarak bizlere 'onursuz' demesi üzerine bunu söylemem gerektiğine karar verdim. Bunun karşısında susmayıp bu tweet'i attım.

“Ben de bize ‘Neden 1 yıl beklediniz’ diyen Özlem Hanım'a; neden 20 yıl sonra ruhsat yemini sırasında başörtünün çıkarılmasından bahsettiğini sormak istiyorum.”

Özlem Zengin ne dedi?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Özlem Zengin, cezaevlerinde çıplak arama yapıldığı yönünde açıklamaları nedeniyle HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'na verdiği yanıtta şunları dedi:

"Hapishanede ne kadar FETÖ'cü kadın varsa, başörtüsü savunucusu oldular. Daha evvel bunu reddedenler, bunun savunucusu oldular. Ben, FETÖ'cülerin malzemesi değilim, ben AK Parti Grup Başkanvekiliyim. Herkes haddini bilsin. Hedef gösterilerek demek isteniyor ki; 'Bir sürü başörtülü kadına bu iğrençlik yapılıyor ve Özlem Zengin, başörtülü bir kadın, başörtülü Grup Başkanvekili buna müsaade ediyor.' Bu olacak iş değildir. Siz bunu yapmaya çalışıyorsunuz. 

"Siz kendi kampanyalarınızı, kendi adamlarınız üzerinden, Hüda Kaya üzerinden yapın. Benim adımı niçin kullanıyorsunuz kampanyanız için? O dediğiniz yerde (Uşak'ta) böyle bir şey olmadı. Görüntülerle ispatlandı. Bakan Yardımcısı gitti ilan etti. Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder, bir sene beklemez. Onurlu kadın, ahlaklı kadın bir sene beklemez."

“Hem de mütedeyyin kadınlar”

Özlem Zengin Euronews’tan Dilek Gül’e 21 Aralık 2020’de verdiği söyleşide de çıplak arama iddialarına ilişkin şunları demişti:

“Ben Türkiye’de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum, yok böyle bir şey. Zaten bu konuya İçişleri Bakanımız genel kurulda cevap verdi. Bunu çok net söyleyeceğim, bu bir FETÖ yöntemidir. Ne münasebet, hem de bahsettiği kadınlar mütedeyyin kadınlar. Bütün hayatı kadın mücadelesi ile geçmiş bir insanım, böyle bir şeye müsade edebilir miyiz biz? Bir kadının böyle aranmasına biz tahammül edebilir miyiz? Akıl var, mantık var.”

Ayşe Çelik hakkında

Kanal D'de 8 Ocak 2016’da yayınlanan Beyaz Show'a Diyarbakır’dan telefonla bağlanan ve "Burada çocuklar, anneler öldürülüyor; sessiz kalmayın" dediği için sözleri, Ayşe Çelik hakkında 'terör örgütü propagandası yapma' iddiasıyla dava açılmıştı. Çelik'e verilen bir yıl üç ay hapis cezası 2 Ekim 2017'de onanmıştı.

Anayasa Mahkemesi'nden karar çıkmasının beklendiği süreçte 10 gün ek süre için yapılan talebin reddedilmesinin ardından Çelik, 20 Nisan 2018’de altı aylık bebeği Deran'la birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'ne girmiş ve 4 Mayıs 2018’de tahliye edilmişti. Cezası 31 Ekim 2018’e tarihine ertelenmişti.

Çelik, 15 aylık cezanın infazı için 18 Nisan 2019’da tekrar cezaevine girmiş, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “hak ihlali” kararı sonrası 20 Mayıs 2019’da tahliye edilmişti.

Ayşe Çelik 26 Haziran 2019’da “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davadan beraat etti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum