AYM Başkanı Arslan: Anayasayı bağlayıcı olarak yorumlama yetkisi AYM'ye ait

AYM Başkanı Arslan: Anayasayı bağlayıcı olarak yorumlama yetkisi AYM'ye ait

Koç Üniversitesi'nde katıldığı bir etkinlikte konuşan AYM Başkanı Zühtü Arslan, "Anayasanın nihai ve bağlayıcı olarak yorumlanması yetkisi Anayasa Mahkemesine aittir" dedi.

Görev süresi 24  Nisan’de bitecek olan Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, dün (25 Şubat) Koç Üniversitesi’nde bir panele katıldı.

Panelde “Anayasal yorum” başlığında konuşan Arslan, yargı krizine değindi ve Can Atalay kararını uygulamayan Yargıtay ile yürütme organlarına mesaj gönderdi.

Arslan “Elbette, kanun koyucu da idari ve yargısal merciler de görevleri kapsamında anayasal hükümleri yorumlamaktadırlar. Ancak, bu yorumlar sonucunda ihdas edilen normlar ve kamu gücü işlemleri anayasal denetime tabi olduğunda Anayasa’nın nihai ve bağlayıcı olarak yorumlanması yetkisi Anayasa Mahkemesine aittir” dedi.

Arslan’ın konuşmasını gazeteci Alican Uludağ sosyal medya hesabından paylaştı.

Uludağ’ın paylaşımına göre Arslan, konuşmasında şunları söyledi:

“Elbette, kanun koyucu da idari ve yargısal merciler de görevleri kapsamında anayasal hükümleri yorumlamaktadırlar. Ancak, bu yorumlar sonucunda ihdas edilen normlar ve kamu gücü işlemleri anayasal denetime tabi olduğunda Anayasanın nihai ve bağlayıcı olarak yorumlanması yetkisi Anayasa Mahkemesine aittir. Aksi takdirde herkesin ve her kurumun kendi yorumunun “geçerli” olduğunu ileri sürdüğü bir durum ortaya çıkacaktır. Hukuk devleti yorum çeşitliliğini kabul eder, ancak yorum anaforuna izin vermez.

Günümüzde anayasa yargısı alanındaki belki de en önemli sınama, otoriterleşme yönündeki küresel ve yerel ters dalgalar karşısında hak eksenli yorumun korunması ve sürdürülmesidir. Sanırım ülkemizde de anayasal yorumun geleceğini bu ters dalgalar karşısında yorumcu topluluklarının hak eksenli yaklaşımı sürdürme iradesi belirleyecektir.”

Etiketler : ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.