Asgari ücret 2825 lira olarak açıklandı

Asgari ücret 2825 lira olarak açıklandı

Hükümet, 2021 yılı için asgari ücreti brüt 3577 lira, net 2825 lira olarak belirledi. Türk-İş Genel Eğitim Sekteri Nazmi Irgat, Bakan Selçuk'a tepki göstererek, "Çalışanların geçim şartları yine dikkate alınmadı" dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu dördüncü ve son toplantısını bu sabah Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yaptı. Toplantının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı için asgari ücret teklifini açıkladı. Asgari ücret 500 liralık artışla net 2825 olarak belirlendi. Basın toplantısına Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın katılmaması dikkat çekti. 

Selçuk konuşmasında, korona salgını döneminde yapılan destek ödemelerini  ve kısa çalışma başvurularının uzatıldığını hatırlatarak başladı. Sözleşme fesihlerine kısıt getirildiğini ifade etti. Nisan ayından bu yana 2,5 milyonun üzerinde çalışana 6,5 milyon liranın üzerinde nakdi destek verildiğini söyledi. 

TÜRK-İŞ: HÜKÜMET TERCİHİNİ İŞÇİDEN YANA KULLANMADI

Türk-İş Genel Eğitim Sekteri Nazmi Irgat, Bakan Selçuk'a tepki göstererek, "Çalışanların geçim şartları yine dikkate alınmadı. Çalışanları 2021'de zor günlerin beklediğini görüyoruz. Fedakarlık yine çalışanlardan bekleniyor. Hükümetin tercihini iktisaden dar ve sabit gelirli işçilerden yana kullanmadığını anlıyoruz" dedi.

SELÇUK: UZLAŞMA OLMADI, OY ÇOKLUĞUYLA İMZALAYACAĞIZ

Selçuk ise uzlaşma olmaması durumunda hükümet bir tarafla oy çokluğuyla imzalamak durumunda dedi.

İŞVEREN TARAFINDAN TEŞEKKÜR

TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol ise konuşmasında pandemi koşullarını anlatarak, enflasyonun üzerinde bir artış yapıldığını savundu ve hükümete teşekkür etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.