Apple - FBI kavgasında mahkeme Apple'ı haklı buldu

Apple - FBI kavgasında mahkeme Apple'ı haklı buldu

ABD'de bir yargıç, Apple'ın kilitli bir iPhone için FBI'a erişim olanağı sağlamaya zorlanamayacağına hüküm getirdi.

Brooklyn'deki mahkeme, Adalet Bakanlığı'nın, Apple'dan bir uyuşturucu davasıyla ilgili kilitli bir telefonu açması talebini reddetti.

Yargıç James Orenstein karar gerekçesinde "Nihayetinde burada ve ülkenin diğer yerinde süren davalarda yanıtlanması gereken soru, hükümetin Apple'ı tek bir aleti açmaya zorlayıp zorlayamayacağı değil. Bundan sonraki tüm davalarda geçerli olacak bir karar alınıp alınmayacağı. Ben alınamaz diyorum." diye yazdı.

FBI, Apple'ın yazılımlarında istihbarat örgütlerinin gerektiğinde kullanabileceği bir "arka kapı" bırakmasını istiyor.

Apple ise telefonların satıldığı andan itibaren kişiye ait olduğunu, bunları "kıracak" teknolojiye kendilerinin de sahip olmadığını, ancak eğer zanlı bir Cloud hesabı kullanıyorsa ve mahkeme kararı çıkarsa istihbarat birimlerine yardımcı olabileceklerini söylüyor.

ABD iç istihbarat ve güvenlik örgütü FBI, başka bir davada da Aralık ayında San Bernardino'da 14 kişiyi öldüren Syed Rizwan Farook'un telefonundaki kilidi açması yönünde Apple'dan talepte bulunmuştu.

Apple bu talebi de "tehlikeli" ve "örneği görülmemiş" olarak nitelendirip reddetmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.