Alman Siyasilerden Erdoğan'ın Köln Mitingine Tepki

Alman Siyasilerden Erdoğan'ın Köln Mitingine Tepki

Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mayıs'ta Almanya’nın Köln kentindeki 18 bin kişilik Lanxess Arena Salonu'nda yapacağı mitinge bazı Alman siyasetçiler tepki gösterdi.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Çalışma ve Uyum Bakanı Guntram Schneider, ziyaretin zamanlama ve içeriğini, yanlış ve uygunsuz bulduğunu söyledi. Westdeutsche Allgemeine (WAZ) gazetesindeki habere göre, Schneider, "KRV, Erdoğan'ın seçim kampanyası için yanlış bir yer. Erdoğan'nın KRV'deki Türklerin başbakanı tavrını takınması kabul edilemez. Eyaletimizdeki Türklerin başbakanı, KRV Başbakanı Hannelore Kraft'tır, Erdoğan değil" dedi.

"BİAT ŞOVUNU KÖLN'DE YAPMAMALI"

Almanya'da koalisyonun en küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU'nun Genel Sekreteri Anderas Scheuer ise Speigel Online'a yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın 'Biat şovunu' Köln'de yapmaması gerektiğini söyledi. Scheuer, "Erdoğan seçim kampanyası savaşlarını Almanya'ya taşımamalı" diye konuştu.

CSU'nun Federal Meclis Grup Sözcüsü Gerda Hasselfeldt de, "Umarım Erdoğan Köln’deki toplantıyı suistimal ederek Almanya’daki Türkleri kendi amaçları için kullanmaya kalkmaz" dedi.

"ACIYI ÖFKEYE DÖNÜŞTÜRDÜ"

Yeşiller Partisi liderlerinden Cem Özdemir ise, Türkiye'deki maden faciasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyaretini etkileyeceğini söyledi. Özdemir, şöyle konuştu:

"Erdoğan, Soma faciasındaki davranışlarıyla bir çok Türk'ün derin acısını öfkeye dönüştürdü. Artık sadece basit bir seçim kampanyası yapamaz. İnsanlara çatmak yerine, matemi ve ekonomik sonuçları kabul etmelidir."

AK Parti'nin Avrupa'daki lobi teşkilatı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD'nin 10'uncu kuruluş yıldönümü için Köln'e gelecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto etmek için Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Erdoğan'ı protesto için hazırlık yapıyor. Protesto hazırlığındaki STK'ların başında Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) geliyor. AABF'nin çatı örgütü Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu AABK'nın Genel Başkanı Turgut Öker, "Bundan önce olduğu gibi Erdoğan'ı Avrupa'da ayak bastığı her yerde protesto edeceğiz" dedi. 14 Avrupa ülkesinde örgütlü AABK'nın düzenleyeceği protesto mitingine 40 bin kişinin katılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.