Aldatma Cinayetinde 20 Yıl Hapis Cezası

Aldatma Cinayetinde 20 Yıl Hapis Cezası

boşanmak isteyen ve kendisini aldatmakla suçladığı eşi 36 yaşındaki Canan Tanış'ı 7 ayrı bıçakla 16 yerinden bıçaklayarak öldürmekten yangılanan inşaat işçisi 40 yaşındaki Vedat Tanış'a 20 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

DİYARBAKIR - Bağlar İlçesi Muradiye Mahallesi'ndeki evinde, 15 Eylül 2013 günü, 4 çocuğunu evden çıkardıktan sonra 16 yıllık eşi Canan Tanış'ı kendisini aldattığı iddiasıyla 7 ayrı bıçakla, 16 yerinden bıçaklayarak öldüren Vedat Tanış'ın yargılanmasına 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanık Vedat Tanış ve taraf avukatları katıldı.

6 AYDA BİN 300'E YAKIN TELEFON GÖRÜŞMESİ
 
Duruşmada Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan gönderilen Canan Tanış ve sevgilisi olduğu iddia edilen Fikret T. arasındaki iletişim tespitine ilişkin bilirkişi raporu okundu. Bilirkişi raporunda öldürülen Canan Tanış ve sevgilisi olduğu iddia edilen Fikret T. arasında geçen yıl 15 Mart ve cinayetin işlendiği 15 Eylül tarihleri arasında bin 300'e yakın telefon görüşmesi yapıldığı belirtildi. Raporda Fikret T.'nin 6 ay içinde Canan Tanış'ı 816 kez aradığı, Canan Tanış'ın ise Fikret T.'yı 452 kez aradığı kaydedildi. Bilirkişi raporunda ikili arasında 6 ay içinde 200'den fazla da SMS gönderildiği belirtildi.
 
SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜRBOYU HAPİS İSTEDİ
 
Davanın bugün görülen karar duruşmasında Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Vedat Tanış'ın aldatıldığını daha önce arkadaşından, olaydan 2 gün önce ise eşinden duyduğunu belirten Savcı, eşinin boşanma konusunda ısrar etmesi üzerine öldürmeye karar verdiğini kaydetti.
 
Boşanmayı kabullenmediği için eşini öldürmeye karar veren sanık Vedat Tanış'ın Canan Tanış'ı boynundaki eşarpla boğazını sıkarak mutfağa götürdüğünü vurgulayan Savcı, cinayetin birden fazla bıçakla işlendiğini ifade etti. Savcı, sanık Vedat Tanış'ın 'Eşe karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapisle cezalandırılmasını istedi.
 
CANAVAR DEĞİL EMEKÇİYİM
 
Duruşmada Savcı'nın esas hakkındaki görüşüne karşı son sözleri sorulan sanık Vedat Tanış, "Ben de ölmüş gibiyim. 4 çocuğum ortada kaldı. Eşimi defalarca 'Bu konuyu kapatalım' diye uyardım. Ama beni tahrik etti. Pişmanım ama yapabilecek birşey yoktu. Bir yuva yıkıldı. Ben emekçi bir insanım. Bir tavuk bile öldürmedim. Bir kadın günde 7 kez başka bir erkeği arıyor. Bu normal değil. Ben canavar değilim" dedi.
 
HAKSIZ TAHRİK TARTIŞMASI
 
Duruşmada Canan Tanış'ın telefon kayıtlarına dikkat çeken sanık avukatı Sidar Demiroğlu ise, "Bir erkek için en ağır şey aldatmadır. Maktül daha önce sanığa, 'Seni bu yatakta aldattım. Sen namussuzsun' demiş. Eylemin haksız tahrik altında işlendiği sabittir. Bu kanuni indirim sebebi sayılmalıdır. Sanık haksız bir lince maruz kaldı. Maktül sadakat hükmünü ihlal etmiştir"dedi.
Daha sonra konuşan Canan Tanış'ın ailesinin avukatları Rahşan Bataray Saman, Elif Türenç İpek Ulaş ve Öykü Çakmak ise bu şekilde bir ölümde haksız tahrik uygulanmaması gerektiğini belirterek, "İlişki kabul edilse bile bu haksız tahrik olmaz. Canan gördüğü şiddet üzerine boşanmak istemiştir. Sanığın canavarca bir hisle öldürdüğü ortadadır. Sanık ile maktül arasında şiddetli geçimsizlik vardır. Olay günü dahi maktül boşanmak istediğini söylemiş. Ağır tahrik hükümlerinin uygulanmasını kabull etmiyoruz" dedi.
 
HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGULANDI
 
Duruşmada kararını açıklayan mahkeme, Vedat Tanış'ı 'Eşine yönelik kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasına çarptırdı. Sanığın eylemini haksız bir fiilin meydana getirdiği şiddetli elemin altında işlediğini ve yargılamadaki olumlu tavrını dikkate alan mahkeme ceza indirimi uygulayarak, Vedat Tanış'ı 20 yıl hapis cezasına çarptırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum