Albayrak: Cari denge büyük sürprize gebe

Albayrak: Cari denge büyük sürprize gebe

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, ekonomide mücadele alanının başına enflasyonu koyduklarını belirterek, "Eylül ayı enflasyon raporuna baktığımızda büyük operasyonu 2 ayda püskürttük" dedi.

Türkiye ekonomisinin ağustos ve eylüle göre daha güçlü bir noktada olduğunu belirten Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak “Rakamlar böyle giderse yıl sonu cari denge çok daha büyük bir sürprize gebe” dedi.

Albayrak’ın Bursa’da yaptığı konuşmada şu başlıklar öne çıktı:

BÜYÜK OPERASYONU İKİ AYDA PÜSKÜRTTÜK: Yapısal dönüşümleri hayata geçireceğiz. Ağustos ayında, 2008 krizinden farklı olarak kur, faiz ve enflasyon noktasında da çok büyük operasyon yapıldı. Ancak biz 2 ayda bunun üstesinden geldik. Ekonomimizde meydana gelen etkilerini teker teker ortadan kaldırdık. Bu kapsamda 2 temel alana odaklandık. Mücadele alanlarımızın başına enflasyonu koyduk. Fiyatlandırmalar bunu daha da büyüttü daha da önemli hale getirdi. Eylül ayı enflasyon raporuna baktığımızda büyük operasyonu 2 ayda püskürttük.

ENFLASYON: Nitekim ekim sonu itibariyle yansımaya başlayan toplumun tüm paydaşlarını içine alan enflasyonla mücadele programı açıkladık. Bu sepet fiyatlama noktasında çok önemli bir adım ortaya koydu. Ekimin ikinci yarısında kampanyamız başlamasına rağmen ve ekimin enflasyona fiyatlandırması çok etkili olmasına rağmen sonuç çok daha iyi. Kasım ve aralık ayında çok daha güçlü ve pozitif sonuçlar alacağız. Ben sektör sektör takip ediyorum. Türkiye ağustos ve eylüle göre çok daha güçlü. Gerek kurda gerek kredilerde çok daha iyi noktaya gelecek. Bu çerçevede eylülden bugüne sağladığımız gelişmeler pozitif yansıdı daha da yansıyacak.

BÜTÇE DİSİPLİNİ KORUNUYOR: Fırsatçı davranışlar geride kaldı. Enflasyonla mücadeleye destek için KDV ve ÖTV ile ilgili kararlar açıkladık. Güçlü bütçe disiplini kararımızı koruduğumuzun altını tekrar çiziyorum. Popülizm yok. Araba çalışıyor devam edecek. Kolay olanı herkes yapar önemli olan zor olanı yapmak. Biz her pozitif gelişmeyi vatandaşımıza yansıtmayı devam edeceğiz. Akaryakıt maliyetlerinin çok düşük seviyelerde kalmasını sağladık. Kurdaki sağlanan bu düşüş, petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası bunları vatandaşımıza indirim olarak yansıtmaya başladık.

SPEKÜLATİF ATAKLAR SÜRMEYECEK: Gıda fiyatlandırması noktasında bu hafta ilk toplantımızı yaptık. Gıda komitesi çok daha güçlü gelişmelerle 3 bakanlık olarak bu sürece başladık. Enflasyonda kasım ve aralık ayında çok daha güçlü adımlar atacağız. Detaylı ticaret verilerine bakıyorum YEP’te. 60 milyarlar diyorlardı, bizim 45’ti. Ağustos ekime baktığımda 40 milyar doların altına inmeye başladığımızı gösteriyor. Yılsonu rakamları böyle giderse yılsonu cari denge çok daha büyük bir sürprize gebe. Bu kriz tellallığı ölçüsündeki spekülatif ataklar devam etmeyecek. Çok daha iyi gidiyoruz. Kur etkileri çerçevesinde birçok sektörü tek tek mercek altına alıyoruz. Tek tek olası senaryoları görüyoruz. ‘Türkiye’nin başından geçenler pişmiş tavuğun başından geçmedi’ diyorlar, biz bunları yaşadık. Her süreç Türkiye’yi daha da güçlü kıldı. Eylül ayında, 12 Eylül darbesinde bile yaşamadığımız ticaret finansmanına saldırılar oldu. Operasyonel manada blokaja maruz kalmasına rağmen bu sürecin de içinden güçlü şekilde çıktık. Ekim ayında dengelenme sürecini çok daha net gördük.

LİKİDİTE ÇOK DAHA AKTİF OLACAK: Krediler yüzde 30’ların altında, 40’lardan 50’lerden. Makas çok açık daralacak. Marj makası yüzde 10’lara dayandı. Finansman maliyeti ve kredi maliyeti daha da düşen faizlerle desteklenecek. Kasım ayında likidite çok daha aktif olacak. Şimdi söylemeyelim. Küresel yatırımcıda çok ciddi anlamda artış oldu. Çok önemli bir ihalemiz oldu. Piyasalar açısından baktığınızda hazine finans programı çerçevesi içerisinde bu noktada yoğun bir talebin gerçekleştiği tahminlerimizi gerçekleştirdik. Yüzde 5.5’lik getiri ile talebin 3 katından fazla hazine likidite sürecini ortaya koyduk. Talep yüksek vadeler daha iyi reel sektörümüz başta devlet olarak bu adımlarla daha da hissetmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.