Akademisyenlerin tutuklanmasına Chomsky’den tepki

Akademisyenlerin tutuklanmasına Chomsky’den tepki

Amerikalı ünlü düşünür Noam Chomsky, barış bildirisine imza atan üç akademisyenin tutuklanıp cezaevine konmasına tepki gösterdi. Chomsky, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘sadece Türkiye için değil diğer ülkeler içinde için de bir tehdit’ haline dönüştüğünü söyle

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Terör ve terörist tanımını, en kısa sürede yeniden yaparak Ceza Kanunu’na almalıyız” sözlerinin ardından üç akademisyenin tutuklanıp cezaevine konmasına Amerikalı ünlü düşünür, dil bilimcisi ve tarihçi Noam Chomsky tepki gösterdi.

Amerika’nın Sesi sitesinden Can Kamiloğlu’nun haberine göre Chomsky, Erdoğan’ın bu son çıkışının ve üç akademisyenin tutuklanmasının otoriter ve baskıcı yönetimini artırma çabası olduğunu, Erdoğan’ın baskıcı davranış ve tutumlarının sadece Türkiye için değil diğer ülkeler içinde için de bir tehdit haline dönüştüğünü söyledi.

‘Erdoğan tehlikeli gidişi ileri taşıdı’

Dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nun ‘Barış için Akademisyenler’ bildirisine imza atan akademisyenler hakkında başlattığı soruşturma çerçevesinde, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Chomsky, “Türkiye, içinde bulunduğumuz yüzyılın başlarında, demokratikleşme ve insan haklarının tesisi yönünde umut verici adımlar atıyordu. Ne yazık ki son birkaç yıldan beri Cumhurbaşkanı Erdoğan kararlı bir şekilde bu süreci tersine çevirerek, otoriter ve baskıcı bir yönetim tesis etme yönünde çaba göstermektedir. Kendisinin en son eylemleri, bu tehlikeli gidişatı daha da ileri taşıyarak Türkiye’nin kendisi ve ötesi için bir tehdit meydana getirmektedir” dedi.

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan’ın özellikle batı medyasında ifade özgürlüğe ciddi bir kısıtlama getireceği iddiasıyla eleştirilen konuşmasında “Elinde silahı olan, bombası olan teröristle, konumunu, kalemini, ünvanını, amacına ulaşabilmesi için teröriste emir verenin de hiçbir vasfı yoktur. Akademisyen olması, gazeteci olması, STK yönetici olması, aslında o kişinin terörist olduğu gerçeğini değiştirmez. Bombayı patlatan terörist olabilir, ama o eylemin amacına ulaşmasını sağlayan bu yardakçılardır. Terör ve terörist tanımını, en kısa sürede yeniden yaparak Ceza Kanunu’na almalıyız” diye konuşmuştu.

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Chomsky’i gerçekleri yerinde görmesi için Türkiye’ye davet etmiş ancak ünlü düşünür bu daveti kabul etmemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.