Akademisyenler Cilo Dağları'ndaki buzul alanında inceleme yaptı

Van'da düzenlenen "2. Uluslararası Yaban Hayvanları Kongresi"ne katılan birçok üniversiteden akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Hakkari'deki Cilo Dağları'nda buzulların olduğu alanda incelemelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen kongrenin son gününde Cilo Dağları'ndaki Mergan Yaylası'nda etkinlik gerçekleştirildi.

Kıl çadırlarının kurulduğu bölgede Reng-i Hakkari Sanat Topluluğu'nca folklor gösterisi sunuldu, Van'da tedavisi tamamlanan kaya kartalı doğaya salındı.

Etkinliğe katılan Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Hakkari'deki dağları Alp ve Himalayalar ile kıyasladıklarını söyledi.

cilo-buzullari-hakkari.jpg

Tarım ve Orman Bakanlığının koordinesinde birçok üniversiteden bilim insanlarının, bürokratların, yurt dışından katılımcıların Van'daki kongreye katıldığını belirten Akbıyık, "Yaban hayvanlarının en güzel gözlenebileceği yerin Hakkari Kırıkdağ'daki Cennet Cehennem Vadisi olduğunu düşünmüşler. Biz de onlarla beraber 40 yıl aradan sonra ilk defa burada böyle bir şenlik düzenliyoruz. Tarım ve Orman Bakanı'mıza, burada bulunanlara ve kongreyi koordine edenlere teşekkür ediyoruz. Hakkari'de hayat var. Gelin, bu hayatı yaşayalım diyoruz." şeklinde konuştu.

DKMP Genel Müdürü İsmail Üzmez de endemik türlerin, zengin flora ve faunanın olduğu yerlerde çalışma yapıp buraları milli park ve tabiat parkı gibi korunan alanlar ilan ettiklerini söyledi.

cilo-buzullari-hakkari-001.jpg

Kentin faunasına baktıklarında biyoçeşitlilik açışından zengin bir yapıya sahip olduğuna dikkati çeken Üzmez, şunları kaydetti:

"Doğa turizmine çok yatkın ve iyi bir yer olduğunu, ayrıca buzulların ve buzul göllerinin bulunduğunu görünce milli park ilan ettik. Türkiye'nin en son milli park ilan edilen yeri burasıdır. Van'da kongreyi yapınca dedik ki: 'Türkiye'nin her yerinden gelen bilim adamları, bölge müdürleri, yurt dışından gelen bilim adamlarımız var. Final gezimizi de Hakkari'de yapalım.' dedik ve Hakkari'ye geldik. Hakkari'yi, buzul göllerini, buzulları, buradaki flora ve faunayı tanıtmak için buradayız. İnşallah Hakkari için iyi bir tanıtım olur. Bundan sonra her geçen yıl buraya gelecek turist sayısının artacağını düşünüyorum."

YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan da kongreye ülkenin her yerinden tüm meslek gruplarından temsilcilerin katıldığını dile getirdi.

Etkinliklerin ardından Akbıyık, Üzmez, DKMP daire başkanları, bölge müdürleri, kurumun teknik personeli, akademisyenler ve kurum amirleri, buzulların bulunduğu alana kadar yürüyerek inceleme yaptı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum