AK Parti af teklifini halka mı soracak?

AK Parti af teklifini halka mı soracak?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin af tartışması başlatması üzerine partisinin af tasarısını Meclise sunması üzerine AK Parti tepkileri ölçmek için kamuoyu araştırması yapacağı öne sürüldü.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, MHP’nin af önerisi üzerindeki değerlendirmelerini sürdüren AK Parti yönetimi, seçimler öncesinde partiye olumsuz etkisi olup olmayacağını görmek için anket yaparak toplumda af önerisinin nasıl karşılandığını ölçecek.

AK Parti’nin, MHP ile ittifakın zarar görmemesi için kamu vicdanını en az yaralayacak şekilde önerinin kapsamının daraltılması ya da denetimli serbestlik süresinin 2 yıldan 3-4 yıla çıkarılması formülüne sıcak bakabileceği kaydediliyor.

AK Parti yönetimi, üzerinde uzlaşılsa bile daraltılmış da olsa toplumda ‘af’ olarak nitelendirilecek bir düzenlemeyi seçimden önce çıkarmak istemiyor.

MHP'DEN BİR AF AÇIKLAMASI DAHA

Af önerisine baştan beri sıcak bakmayan, ancak MHP’nin ısrarı üzerine konuyu gündeme alarak inceleme başlatan AK Parti, ittifakın zarar görmemesi için hassas bir süreç yürütüyor.

Öneriyi ‘hemen reddediyor’ gibi görünmek istemeyen AK Parti yönetimi, önceki dönemlerde çıkan af düzenlemeleriyle birlikte Anayasa Mahkemesi kararlarını da inceliyor.

AK Parti , bunlarla sınırlı kalmayıp düzenlemenin toplumda nasıl karşılandığı, etkisi ve tepkisini de ölçmeyi planlıyor.

Bu kapsamda ilerleyen günlerde kamuoyu anketleriyle halkın af düzenlemesini isteyip istemediği sorulacak, bir af düzenlemesi çıkarılması durumunda bunun partiye olumlu ve olumsuz etkileri ölçülecek.

Partinin af önerisiyle ilgili MHP’ye de ileteceği görüşünün oluşmasında bu anketlerin önemli olacağı dile getiriliyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.