AİHM’den Türkiye’ye: Parti bildirisi dağıtmak suç değil

AİHM’den Türkiye’ye: Parti bildirisi dağıtmak suç değil

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, siyasi parti bildirisi dağıttığı için mahkum olan iki kişinin yaptığı başvuruda Türkiye’yi haksız buldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), siyasi parti bildirisi dağıttığı için mahkum olan iki kişinin yaptığı başvuruda Türkiye’yi haksız buldu.

Emek Partisi (EMEP) Gençlik Kolları Üyesi Abdullah Bilen ve Cihan Çoruk, 2005 yılında yaptığı başvuruyu karara bağlayan AİHM, ‘Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. ve ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiğine’ hükmetti.

Başvuru sahiplerinin maddi tazminat talebinde bulunmadığı belirtilen kararda, bu yüzden para cezasına da gerek görülmediği bildirildi.

Gerekçeli kararda, ‘önceden izin almadan siyasi parti bildirisi dağıtmanın suç olamayacağı’ belirtildi.

Abdullah Bilen ve Cihan Çoruk, 5 Haziran 2003 yılında, İzmir’de Emek Partisi’nin Bingöl depremi ile ilgili olarak hazırladığı bildiriyi dağıtmak suçundan gözaltına alınmış ve daha sonra çıkartıldıkları mahkemede para cezasına çarptırılmıştı.

Bilen ve Çoruk  Türkiye’deki mahkemede para cezasına çarptırılmalarının ardından yaptıkları temyiz başvurularının da reddedilmesinden sonra AİHM’e başvurmuştu. (imc)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.