AİHM’den Ahmet Altan için hak ihlali kararı

AİHM’den Ahmet Altan için hak ihlali kararı

AİHM, tutuklu Gazeteci-Yazar Ahmet Altan için hak ihlali kararı vererek, Altan'a16 bin Euro manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gazeteci-Yazar Ahmet Altan'ın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile güvence altına alınmış, "emniyet ve güvenlik", "adil yargılanma" ve "ifade özgürlüğü" haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

TÜRKİYE 16 BİN EURO ÖDEYECEK

Altan'ın siyasi bir nedenle yargılanıp mahkum edildiği tezini kabul etmeyen AİHM, bu nedenle suçlanması ve mahkum edilmesine temel oluşturan ifade ve yazıların makul şüphe oluşturamayacağı sonucuna vardı. Kararla birlikte Türkiye, Altan'a 16 bin Euro ödeyecek

NE OLMUŞTU?

23 Eylül 2016’da “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklanan Altan’a 2018 yılında “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Yargıtay, 2019’da “darbeye teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozarak Altan’a “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan ceza verilmesine hükmetmişti.

Bozma kararına yerel mahkeme, 4 Kasım 2019’da “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 10 yıl altı ay hapis cezası verdiği Altan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vermişti.

İstanbul Başsavcılığı’nın 6 Kasım 2019’da tahliye kararına itiraz etmesi üzerine Altan, İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 13 Kasım 2019’da tekrar tutuklanmıştı. Altan, bunun üzerine, 21 Kasım 2019'da AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. Bu başvuru AYM tarafından reddedilmişti. Altan, bunun üzerine AİHM’e gitmişti.

Etiketler : ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.