ABD Kongresi'ne saldırının boynuzlu 'yıldızı': Biz kazandık

ABD Kongresi'ne saldırının boynuzlu 'yıldızı': Biz kazandık

Angeli, seçimle yasamanın başına gelenlerin yere çömelip, gaz maskeleri takıp yeraltı sığınağına kaçtıklarını dile getirerek "Ben bunu bir galibiyet olarak değerlendiriyorum" dedi.

ABD'de 3 Kasım seçimlerini kaybeden Başkan Donald Trump'ın taraftarlarının 6 Ocak'ta Kongre'ye düzenlediği saldırının en dikkat çekici figürü olan Jake Angeli, başkent Washington DC'den memleketi Arizona'ya dönmeye hazırlanırken NBC'ye konuştu.

Diğer saldırganlar arasından üstü çıplak, yüzü ABD bayrağına boyanmış halde kürklü-boynuzlu şapkasıyla öne çıkan Angeli, saldırıları sırasında Kongre'de yaşananları kendileri adına bir 'kazanım' olarak gördüğünü söyledi.

Komplo teorileri yayan, Trump yanlısı, aşırı sağcı örgüt QAnon'un 'şamanı' olarak kendisini niteleyen Angeli (33), "İş başında tırsıp yere çömelen, gaz maskelerini takan ve yeraltı sığınağına kaçan bir avuç hainimiz olduğu gerçeği karşısında, ben bunu bir galibiyet olarak değerlendiriyorum" dedi. 

Federal soruşturmacıların güvenlik kamerası kayıtları ve sosyal medya paylaşımlarından kimliklerini belirlemeye çalıştığı saldırganların ilk bakışta en tanınanı, 'soruşturmayı umursamadığını' belirtti.

Kendisini Hindistan'ı Britanya sömürgeciliğinden bağımsızlaştıran pasif direnişçi lider Mahatma Gandi ve ABD'deki ırkçılıkla yine pasif direnişle mücadele etmiş sivil haklar lideri Martin Luther King ile kıyaslayan Angeli, "Benim yaptığım sivil itaatsizlikti" diyerek ekledi:

"Ben yanlış bir şey yapmadım. Kapı açıktı, içeri girdim, ahbap."

Gerçekten de Trump yandaşları, ellerini kollarını sallayarak girdikleri Kongre'de 4 saat her türlü vandallık yaptıktan sonra yine ellerini kollarını sallayarak çıktı. Kongre polisinin çoğu silahlı yüzlerce saldırgan içinden az sayıda kişiyi yakaladığı baskında ölü sayısı 1'i polis 5'e çıkmış durumda. 

Güvenlik zafiyetine ilişkin tartışmalar üzerine Kongre Polis Şefi Steven Sund, istifasını duyurdu. Washington DC savcılarından Michael Sherwin, polisin kimseyi yakalamamasının soruşturmacıların işini çok zorlaştırdığını belirtirken "Bu insanların binadan çıkarken niye kıskıvrak yakalanmadıkları sorusuna cevap veremiyorum" dedi. 

NBC'nin haberine bakılırsa, o sırada Angeli, Arizona eyaletine çıkan yollarda gaza basmakla meşguldü.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.