ABD iki bakana yaptırımı kaldırdı

ABD iki bakana yaptırımı kaldırdı

ABD, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hakkında rahip Brunson krizi nedeniyle ağustos ayında aldığı yaptırım kararını kaldırdı. Türkiye de mütekabiliyet esasıyla ABD'li iki bakana karşı sembolik yaptırım kararlarından vazgeçti

ABD, rahip Andrew Brunson krizi sırasında ABD’deki mal varlıklarını dondurduğu ve seyahat kısıtlaması getirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hakkındaki yaptırımları kaldırdı.

İki bakanın isimleri yaptırımlar listesinden silindi.

TÜRKİYE DE KALDIRDI

Türkiye de mütekabiliyet esasıyla ABD’li iki bakana karşı aldığı sembolik yaptırım kararlarını kaldırdı.

ABD’nin yaptırım kararı, ağustos Brunson’ın tutukluluğuna devam kararı verilmesi nedeniyle alınmıştı.

POMPEO AÇIKLAMIŞTI

Son olarak, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 17 Ekim’deki Türkiye ziyaretinde yaptırımların kaldırılabileceğinin sinyalini vermişti. ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarından bazılarının doğrudan Brunson ile ilgili olduğunu söyleyen Pompeo, rahibin serbest bırakılması sonrası gözden geçirileceğini açıklamıştı.

TÜRKİYE’YE HANGİ YAPTIRIMLAR UYGULANIYOR?

Amerikan yönetimi, Brunson krizi nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım kararı almış; Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatına ek vergiler getirmişti. Aynı süreçte, Rusya’dan S-300 alımı ve genel olarak ilişkilerin durumu gerekçe gösterilerek, Türkiye’ye F-35 savaş jeti teslimatı da askıya alınmıştı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.