AB ile Türkiye anlaşmaya vardı

AB ile Türkiye anlaşmaya vardı

AB ve Türkiye sığınmacı krizi ile mücadelede anlaşmaya vardı. Türkiye pazar gününden itibaren Yunanistan'a yasa dışı yollardan geçen mültecileri geri kabul edecek.

Twitter hesabından açıklama yapan Finlandiya Başbakanı Juha Sipila, AB liderlerinin sığınmacı anlaşmasına onay verdiklerini ve anlaşma sağlandığını duyurdu. Sipila, Türkiye ile varılan anlaşmanın 'tatmin edici' olduğunu da ifade etti.

Sipila'dan sonra AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’da AB ile Türkiye arasında anlaşmaya varıldığını açıkladı. Tusk Twitter hesabından, “Tüm Avrupalı liderler ve Türkiye Başbakanı ile AB birliği ve Türkiye arasındaki anlaşma üzerinde oy birliği ile anlaşmaya varıldı” açıklamasını yaptı. Tusk, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde 33 nolu başlığın da açılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

DAVUTOĞLU: TARİHİ BİR GÜN

Zirvenin ardından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu ortak toplantıda yaptığı açıklamada, "Bugün tarihi bir gün. AB ile Türkiye arasında anlaşmaya vardık. Göçmenler açısından adil adımlar atılacak maliyet adil şekilde paylaşılacak" dedi. 

SIĞINMACILAR GERİ GÖNDERİLECEK

Sığınmacı anlaşması kapsamında Ankara, Suriyeli mülteciler dahil olmak üzere Yunanistan'a giren tüm kaçak göçmenleri geri alacak. Bunun karşılığında Suriyeli mültecilerin bir kısmı AB ülkelerine dağıtılacak. AB'nin Suriyeliler için Türkiye'ye verdiği mali yardım artacak, Türk vatandaşları için vizeler daha erken kaldırılacak ve Türkiye'ye AB'ye tam üyelik müzakereleri hızlandırılacak. Buna göre, 20 Mart Pazar gününden itibaren Yunanistan'a ulaşan göçmenlerin kayda alınıp sığınma talepleri işleme konduktan sonra Türkiye'ye geri gönderilecekler. 

ANLAŞMA NELER İÇERİYOR

Anlaşmaya göre, Türkiye üzerinden Yunanistan'a ulaşan göçmenler 4 Nisan'dan itibaren Türkiye'ye geri gönderilecek. Anlaşma 20 Mart'tan önceki göçmenleri kapsamıyor.

AB kaynaklarından sızan bilgilere göre uzlaşma sağlanan konular şunlar:

- Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde 33 nolu "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlığı 30 Haziran'a kadar açılacak.

- Vize serbestisi için kriterler nisan sonuna kadar tamamlanacak

- Türkiye sığınmacıları 4 Nisan'dan itibaren geri almaya başlayacak.

- Türkiye’nin projelerine bir hafta içinde finansman sağlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.