3 milyon kişi faturasını ödeyemediği için aboneliği kesildi

3 milyon kişi faturasını ödeyemediği için aboneliği kesildi

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020’nin ilk 10 ayında 2 milyon 530 bin elektrik, 579 bin 642 de doğal gaz abonesinin faturalarını ödeyemediği için bu abonelere geçici olarak kesinti uygulandığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediği için haklarında yasal işlem başlatılan abonelerin sayısını açıkladı.

Bakan Dönmez’in verdiği bilgiye göre 2020’nin ilk 10 ayında 2 milyon 530 bin elektrik faturası, 579 bin 642 doğalgaz faturası ödenmediği için bu abonelere geçici olarak kesinti uygulandı.

Aynı dönemde 53 bin 840 elektrik abonesi ile 123 bin 657 doğalgaz abonesinin faturalarını ödeyemediği için haklarında yasal işlem başlatıldı.

Su abonelikleri Bakanlık kapsamında değil

Bakan Dönmez, Gürer’in soru önergesine verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı:

“2020 yılı Ekim sonu itibariyle 3 milyon 586 bin 566 elektrik aboneliği, 2 milyon 779 bin 916 doğal gaz aboneliği başvurusu yapılmıştır.

Türkiye’de 2020 yılı,

Eylül sonu itibariyle üretilen 269 milyon 203 bin 49 elektrik faturasından sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 0.02’sinde,

Eylül sonu itibariyle üretilen 128 milyon 809 bin 427 doğal gaz faturasından, sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif doğal gaz abone gruplarının yüzde 0.096’sında yasal takip işlemleri başlatılmıştır.

Türkiye’de 2020 yılı,

Eylül sonu itibariyle üretilen 269 milyon 203 bin 49 elektrik faturasından, sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 0,94’ünde,

Eylül sonu itibariyle üretilen 128 milyon 809 bin 427 doğal gaz faturasından, sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif doğal gaz abone gruplarının yüzde 0,45’inde mevzuata bağlı kalınarak geçici olarak kesinti  uygulanmış olup, mevzuat kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getiren bütün abonelere tekrar elektrik ve doğal gaz arzı sağlanmıştır.

Önergeye konu su abonelerine ilişkin hususlar Bakanlığımız görev alanına girmemektedir.”

Gürer: Nerede sosyal devlet

Bakan Dönmez’in cevabı üzerine açıklamalarda bulunan Gürer, pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamalar nedeniyle insanların evine ekmek bile götüremez bir duruma geldiği dönem yaşadığını söyleyerek “Elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediği için kesinti uygulanması ve hatta haklarında yasal işlem başlatılması üzüntü vericidir. Sosyal devletçilik anlayışı gereği böyle durumlarda hayati öneme sahip elektrik ve doğalgaz kesintisi yapılmamalı ve faturalarını ödeyemedi diye insanlar hakkında yasal takip başlatılmamalıdır” dedi.

Gürer ayrıca doğal gaz ve elektrik  faturalarından en az bir yıl vergi, fon ve farklı kesintilerin alınmaması için kanun teklifi de verdiğini ve yurttaşların büyük ölçüde ödeme güçlüğü içinde olduklarını söyledi. 

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.