26 yıl önce gözaltında katledilen Rıdvan Karakoç’un failleri soruldu

26 yıl önce gözaltında katledilen Rıdvan Karakoç’un failleri soruldu

Cumartesi Anneleri, 26 yıl önce gözaltında işkenceyle katledilen Rıdvan Karakoç’un faillerini sordu. Kardeşi Hasan Karakoç, "Bin yılda geçse bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" diye seslendi.

Cumartesi Anneleri, 829’uncu haftasına ulaşan ve salgın nedeniyle son bir yıldır sosyal medya hesapları üzerinden sürdürdükleri “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemlerinde bu hafta Rıdvan Karakoç’un faillerini sordu. 

Bir kişinin hakkında verdiği ifade nedeniyle 15 Şubat 1995 İstanbul’da gözaltına alınan Karakoç, 110 gün süren işkenceli sorguda katledildi. Beykoz Ormanına atılan cenazesi köylüler tarafından bulundu. Jandarmaya haber verilerek Adli Tıp Kurumu'na kaldırılan cenaze ailesine haber verilmeden kimsesizler mezarlığına gömüldü. 

Karakoç’un naaşı ancak Cumartesi Ailelerinin çabaları sonucu bulunabildi.

‘BİN YILDA GEÇSE VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Ağabeyinin gözaltına alınma ve katledilme sürecinin anlatan Hasan Karakoç, ülkedeki kayıpların bir “devlet politikası” olduğunu ifade etti.

Gözaltına alınıp, kaybedilen binlerce kişinin mezarı olmadığını anımsatan Karakoç, 26 yıldır ağabeyini katleden faillerin yargılanması için mücadele ettiklerini söyledi. Annesinin ağabeyinin faillerinin yargılanmasını görmeden yaşamını yitirdiğini dile getiren Karakoç, “Yıllardır mücadele ediyoruz. Bin yılda geçse bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Dava dosyası hakkında bilgi veren İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ise, bugüne kadar hiçbir gelişmenin yaşanmadığını dosyanın savcılığın zaman aşımı işlemli dosyaları arasında bekletildiğini kaydetti.

690x450nc-ist-13-02-2021-cumartesi-anneleri-829-hafta5.jpg

AİLE TEHDİT EDİLDİ

Bu haftaki açıklamayı okuyan Cumartesi İnsanlarından Ayşe Çetinbaş, devletin kayıplar noktasındaki sorumluluğunu hatırlatarak, Rıdvan Karakoç’un katledilme hikayesini paylaştı: 

“34 yaşındaki Rıdvan Karakoç, İstanbul’da yaşıyordu. Kürt siyasi partileri ile sanat ve kültür kurumlarında çalışmalar yürütüyordu. 1994 yılında gözaltındaki bir kişinin verdiği ifade doğrultusunda hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Rıdvan Karakoç’u arayan polisler ailesinin evini gözetim altında tutuyordu. Zaman zaman da eve baskınlar  düzenliyor, ‘Rıdvan’ı bize getirin, eğer getirmezseniz gördüğümüz yerde öldürürüz’ diye aileyi tehdit ediyordu.

'RIDVAN KATLEDİLDİ, ABLUKA KALKTI'

Eve gelemeyen Rıdvan, ailesi ve avukatı ile düzenli bir biçimde haberleşiyordu. Gözaltına alınması halinde kullanılmak üzere Avukat Eren Keskin'e posta ile vekâlet gönderdi. Rıdvan'ın ailesi ve avukatı ile haberleşmesi, 15 Şubat 1995 tarihine kadar devam etti. Bu tarihten sonra Rıdvan'la bağlantı kesildi. Evdeki polis ablukası kalktı, polis baskınları son buldu. 

SORUMLULAR TESPİT EDİLSİN

Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na sesleniyoruz: Soruşturmanın etkin bir biçimde yürütülmesi, soruşturma organlarının temel görevidir. Bu görevinizi yerine getirin. Rıdvan Karakoç dosyasında soruşturmayı, olayın tam olarak nasıl meydana geldiğini belirleyecek, sorumluların tespit edilmesini ve cezalandırılmasını sağlayacak etkinlikte yürütün ve adil bir biçimde sonuçlanmasını sağlayın.”

Etiketler : , ,
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.