14 madenci 'iş güvenliği kursu'nda ölmüşler!

14 madenci 'iş güvenliği kursu'nda ölmüşler!

Facianın yaşandığı 13 Mayıs'ta 'İş Sağlığı ve İş Güvenliği Çok Tehlikeli İşlerde Çalışanların Yetiştirme Meslek Eğitim Kursu'nda olması gereken 14 madencinin kursa gitmek yerine çalıştığı ve bu nedenle öldüğü öğrenildi.

Akşam 'ın haberine göre; olay günü madenden cansız bedenleri çıkartılan madencilerin aynı gün yoklama çizelgesinde “ İşSağlığı ve İş Güvenliği Çok Tehlikeli İşlerde Çalışanların Yetiştirme MeslekEğitim Kursu”nda gösterildikleri belgelendi.

Kurs aldıkları gösterilen işçilerin 14 Mayıs’ta sınava girmeleri gerektiği, başarı göstermeleri halinde işbaşı yapacakları öğrenildi.

Yaşamlarını yitiren madenciler İbrahim Sungur, Ali Kavas, İsmail Öztürk, Mehmet Ateş, Zeki Gezer, Ramazan Ünal, Sefer Hazar, Uğur Canbey, Kasım Softa, Mehmet Emin Çardak, Muhammed Çağan, Yüksel Yaşar, Emin Mazı ve Ali Şahin’in olay günü kursta olduklarını gösteren belgenin ortaya çıkması madencilerin aileleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Maden işçileri de olayla ilgilisoruşturma başlatılmasını istedi. Bu arada mart ayında denetlemelerde bulunup olumlu rapor veren iki iş müfettişi hakkında soruşturma başlatıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.