13 Köylünün Öldürülmesiyle İlgili Davada Yargılanan Tuğgeneral Beraat Etti

13 Köylünün Öldürülmesiyle İlgili Davada Yargılanan Tuğgeneral Beraat Etti

Derik İlçesi'nde 1993-1994 yılları arasında 13 köylünün faili meçhul bir şekilde öldürülmesinden sorumlu tutulan dönemin İlçe Jandarma Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil, tutuksuz yargılandığı Çorum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat etti.

MARDİN - Derik İlçesi'nde 1993-1994 yılları arasında 13 köylünün faili meçhul bir şekilde öldürülmesinden sorumlu tutulan dönemin İlçe Jandarma Komutanı ve halen Ankara Jandarma Bölge Komutanı olan Tuğgeneral Musa Çitil, tutuksuz yargılandığı Çorum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat etti.

Derik İlçesi'nde 1993-1994 yılları arasında 13 köylünün öldürülmesi ile ilgili dönemin İlçe Jandarma Komutanı Musa Çitil hakkında açılan ve Adalet Bakanlığı'nın talebi, Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi'nin onayı ile güvenlik nedeniyle Çorum’a alınan davanın 5'inci duruşması, geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.

13 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil ve avukatı, mağdur yakınlarının yansıra HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de katıldı.

Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil, mahkemedeki savunmasında, yöneltilen hiçbir suçlamayı kabul etmediğini, görev yaptığı o dönemde yasalar çerçevesinde hareket ettiğini belirterek, kendisinin hedef alınmak istediğini söyledi. Tuğgeneral Çitil, "Tüm deliler toplanmış durumda, beraatımı istiyorum" dedi.

Mahkeme heyeti mağdur yakınları avukatlarının son sözlerini dinledikten sonra karar için 15 dakika duruşmaya ara verildi. Daha sonra mahkeme heyeti kararı açıkladı ve Tuğgeneral Musa Çitil’in beraatına hükmetti. Duruşma salonunda bulunan mağdur yakınları karara alkışlarla, "Verilen bu karar ile yeni bir cinayet işlediniz" diyerek tepki gösterdi.

Duruşma sonrası HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, bir açıklama yaparak, "Davaya karar duruşmasına geldiğimde beraat kararı beklemiyordum. Türkiye’nin içerisine girdiği siyasal durum özellikle Kürt sorunu çözümü konusunda hükümetin çözümüne, idaresine sahip olduğunun beyanlarının gerçeği yansıtıp yansıtmayacağına görmek için mahkeme geldik. Gördük ki hükümetin söylediği şeyler gerçek dışı şeyler. Yani hükümet çözüm sürecinden bahsediyor, Türkiye’de Kürt halkıyla yeni bir buluşma sağlamaktan bahsediyor ama bunların hepsinin hikaye olduğunu, bunların hepsinin AKP’nin kendi iktidarını güçlendirmek için kullandığı sözlerden başka bir şey ifade etmediğini bir kez daha gördük" dedi. Yıllar önce işlenen cinayetlerin burada nasıl aklandığını gördüğünü belirten Tuncel, şöyle devam etti:

"Başbakan sürekli üstünlerin hukuku mu yoksa hukukun üstünlüğü mü diye ifade ediyordu. Burada bir kez daha gördük ki üstünlerin hukuku geçerli. Devlet elbirliğiyle yargısıyla bu davaya sahip çıkmış, devleti akladığını zannedip aslında faili meçhul cinayetlerin üstünü örtme girişiminde bulunmuştur. Başka bir gerçekle daha karşılaştık, Kürtlerin tanıklığı, şahitliği ve savunmasının hiçbir anlamı yok. Kürtseniz öldürülebilirsiniz."

13 Köylünün Öldürülmesiyle İlgili Davada Yargılanan Tuğgeneral Beraat Etti

13 Köylünün Öldürülmesiyle İlgili Davada Yargılanan Tuğgeneral Beraat Etti

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum