1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bölgedeki operasyonlardan önce 100 bini aşkın ev sigortalanmış
Bölgedeki operasyonlardan önce 100 bini aşkın ev sigortalanmış

Bölgedeki operasyonlardan önce 100 bini aşkın ev sigortalanmış

Yılbaşına kadar sigortalılık oranı yüzde 3’leri bile geçmeyen; başta Nusaybin olmak üzere Çukurca, Yüksekova, Şırnak, Sur’daki konutların neredeyse yüzde 90’ınının sigortalandığı bildirildi.

A+A-

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre, sigortalılık oranı yüzde 3’leri bile geçmeyen; başta Nusaybin olmak üzere Çukurca, Yüksekova, Şırnak, Sur’daki konutların neredeyse yüzde 90’ı sigortalanmış. İşin en ilginç tarafı ise çoğu sigortaların, operasyonlardan bir gün önce yaptırılması ve sigorta şirketlerinin genel merkezlerinin bu durumun farkına varamaması. Bölgeden gelen toplu hasar ihbarları karşısında şaşıran sigortacılar, yaptıkları araştırmada; içinde sigorta acentelerinin de olduğu bazı grupların yönlendirmesi ile operasyon öncesi konutların toplu olarak sigortalandığını, hatta camilerden, ‘yarın operasyon başlıyor sigortanızı yaptırın’ şeklinde sürekli anonslar yapıldığını öğrendikleri iddia edildi.

Sigorta şirketlerinin operasyonlarda oluşan hasar nedeniyle en 5 milyar liraya yakın tazminat ödemesi ile karşı karşıya kaldığı öne sürülürken, henüz hasar tespiti yapılamadığından bu rakamın daha artmasından endişe duyuluyor.

Ödeme devletin alacağı karara bağlı

Bölgedeki bu gelişmeler sonrasında sigorta şirketleri ise henüz hiçbir hasarı ödemiyor, bekletiyor. Habere göre, ödememelerinin ise birkaç nedeni var. Birincisi, bazı bölgelere girilemediği için hasar tespit edilemiyor. İkincisi ise devletin, evi zarar görenlere TOKİ’den ev verileceğini söylemesi. Sigortacılar, ‘devlet konut verecekse o zaman hasar ödemememiz lazım’ diyor. Bir başka neden ise, boşaltılan mahalleleri devletin kamulaştıracak olması. Kamulaştırma halinde de sigorta hasarının ödenmeyeceği iddia ediliyor.

Ancak beklenmeyen bu durum sigortacılar arasında da görüş farklılığı yaratmış durumda. Kimileri, hasarın her şart altında ya devlete ya da sigortayı yaptıran kişiye ödenme zorunluluğu olduğunu söylerken; kimileri ise, suistimal olduğunu ve şirketlerin kandırıldığını öne sürerek, hasar ödemeyeceğini belirtiyor.

Habere göre operasyon dönemlerinde  sigortalanan konut sayısı:

İl                       Yeni sigortalı konut

Diyarbakır                   16.283 

Mardin                         6.703 

Şanlıurfa                     15.087 

Şırnak                          1.771 

Tunceli                        1.465 

Muş                              1.480 

Bingöl                           1.557 

Iğdır                               1.634 

Kars                               4.255 

Hakkari                         980 

Batman                        3.174 

Van                               4.903 

Ağrı                               2.199 

Erzincan                       5.603 

Erzurum                       9.271 

Kilis                               1.202 

Gaziantep                     28.320 

Siirt                                1.953

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.