1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB: Diplomatların Dündar ve Gül’ün davasını izlemesi onların görevi
AB: Diplomatların Dündar ve Gül’ün davasını izlemesi onların görevi

AB: Diplomatların Dündar ve Gül’ün davasını izlemesi onların görevi

Dündar ve Gül’ün duruşmasını takip eden konsoloslara “Siz kimsiniz ya” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a AB’den “Bu AB diplomatlarının olağan görevidir” yanıt geldi.

A+A-

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün duruşmasını takip eden konsoloslara “Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada? Burası senin ülken değil, Türkiye” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic’ten cevap geldi.

Kocijancic’in açıklaması şöyle:

“Avrupa Birliği, Türkiye bir aday ülke ve stratejik ortak olduğu için, Türkiye’deki yargı reformu, ifade özgürlüğü ve medyanın bağımsızlığı ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmektedir.

“İfade ve basın özgürlüğü, eleştirileri-görüşleri ifade edebilme ve bununla ilgili bilgilendirebilme, demokratik tartışmanın vazgeçilmez parçalarıdır. Özgür, farklı ve bağımsız medya, bilgilerin ve fikirlerin akışını kolaylaştırarak, şeffaflık ve hesap verilebilirliği sağlayarak, demokratik toplumun temel taşını oluşturur.

“İşte bu temele dayanarak, AB Delegasyonu ve üye ülkelerin diplomatları, Dündar ve Gül’ün davasında yer aldılar.

“AB diplomatları, düzenli olarak dünyada gözlemci olarak davalara katılır; özellikle de aday ülkelerde. Kopenhag Kriterleri ve AB müktesebatıyla uyumlu olacak şekilde, Avrupa standartlarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini sağlayacağının, en üst demokratik standartları yerine getireceğinin sözünü vermiş olan Türkiye’de, bu onların olağan görevidir.

“AB geçmişte de, özel duruşmalarda ve özellikle de bu olayda, diğerlerinin yanı sıra gazetecileri de etkileyen uzun tutukluluk süreciyle ilgili endişelerini belirtmiştir. Türkiye ile AB arasındaki devam eden yapıcı diyaloğun bir parçası olarak, AB bu önemli konulara işaret etmeye devam etmesinin önemli olduğuna inanmaktadır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.