1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yüksekdağ: Onların yolu Yenikapı'da biter
Yüksekdağ: Onların yolu Yenikapı'da biter

Yüksekdağ: Onların yolu Yenikapı'da biter

Mersin'de parti temsilcileri ile bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Yenikapı'da hazırladıkları şovla günü kurtarmaya çalışıyorlar. Ama çok sürmeyecek ve bu mutabakat da yıkılacak" dedi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin Mersin'de düzenlediği toplantıda parti temsilcileri ile bir araya geldi. Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya, HDP milletvekilleri Nadir Yıldırım ve Mehmet Mir Dengir Fırat'ın yanı sıra çok sayıda partili katıldı. Toplantıda konuşan Yüksekdağ, HDP'nin halkla iç içe bir siyasi hareket olduğunu söyledi.

Yüksekdağ'ın konuşmasından bazı bölümler şöyle:

"15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki bu siyasi iktidar kendi yarattığı FETÖ ve paralel yapılanmasına karşı darbe karşıtı demokrasi savunucusu gibi hareket ediyor. Ama biz biliyoruz. Düne kadar ortaklık yaptıkları ile araları bozulunca ortalığı darbe ve savaşa bırakanlar bugün kendisini demokrasinin tek savunucusu gibi görüyorlar. 'Biz gelmesek kaos gelir' diyenler darbe getirdiler bu ülkeye. Ama bu darbe yeni değil. 7 Haziran'da halkımıza karşı, Kürt Özgürlük Mücadelesi ile yapılan müzakere sürecine karşı yapılan darbedir. PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan'a 5 Nisan tarihinden bu yana dayatılan tecritle hayata geçirilen darbedir. Sayın Abdullah Öcalan bu günün geleceğini çok net gördü ve yıllar önce uyardı hepimizi ve mevcut siyasi iktidarı. Dinlemiş olsalardı böyle bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmayacaktı Türkiye halkları."

"OHAL ile hiçbir siyasi sorunu çözemedikleri gibi çözemezler. Çünkü halkın özgürlük talepleri savaşılacak değil barışılacak taleplerdir. Bir halka karşı bir yıl önce savaş açtılar. Ve zamanla birbiri ile savaşan yapılar haline dönüştüler. Kürt halkına savaş ilan eden kendi içinde de barış nedir bilemez."

"İktidarın Kürtlere karşı oluşturduğu ittifak bir yıl sonra kendisine darbe olarak döndü. Darbenin ardından darbeye karşı yine Kürtlere karşı milliyetçi bir ittifak kurmaya çalışıyorlar. Böyle bir süreçte bir mutabakat kurdular ve üçü bir araya geldiler. Dördüncünün etrafında bir araya geldiler. Yeni bir milliyetçi mutabakat kuruyorlar. Ama o da yıkılacak. Yenikapı'da hazırladıkları şovla günü kurtarmaya çalışıyorlar. Ama çok sürmeyecek ve bu mutabakat da yıkılacak." 

"'HDP'yi dışarıda bıraktık. HDP haricinde' diyorlar. HDP hiçbir zaman sizin içinizde olmayacak ki. O yüzden 3 parti ile bir araya gelip yeni mutabakatlarını kutluyorlar. Ama biliyorlar ki Kürt halkının içinde olmadığı her mutabakat olduğu gibi bu mutabakat da yıkılacak. Daha fazla ayakta duramayacak. Onların yolu Yenikapı da biter ama bizim yolumuz her daim devam eder."  

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.