1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Yıldırım: Kıbrıs'ta kriz yok, sigaraya çıkmışlar
Yıldırım: Kıbrıs'ta kriz yok, sigaraya çıkmışlar

Yıldırım: Kıbrıs'ta kriz yok, sigaraya çıkmışlar

Başbakan Binali Yıldırım Malta'da yaptığı açıklamada Kıbrıs görüşmelerinde kriz olmadığını, Rum lider Anastasiadis'in sigara içmeye çıktığını açıkladı.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, “Rum lider kriz nedeniyle değil, sigara içmek için masadan ayrılmış; görüşmeler sürecek” dedi.

İlk kez Malta’yı ziyaret eden Türk Başbakan olan Binali Yıldırım’ın, AB Dönem Başkanı ve Malta Başbakanı Joseph Muscat ile ortak basın toplantısında yaptığı satırbaşları şöyle:

MALTA ÖNEMLİ BİR ÜLKE: Özellikle Libya da, Suriye’de olduğu gibi Malta için Türkiye için önemli bir ülke. Bir irade ortaya çıkması hem göçmen sorununun çözümü hem de terörle mücadele açısından hayati öneme sahip. Bu konuda gayretlerimiz var. Bu gayretlerin sonuca odaklanması tabiatıyla önem arz ediyor. Seçim zamanı ülkelerde popülizm yaygın bir uygulamadır. Bizim beklentimiz ve düşüncemiz seçim atmosferinin de ötesinde AB ve Türkiye ilişkilerinin sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesidir. Öncelikle Kıbrıs’ta bir kriz yaşandı geçtiğimiz gün. Bu konuda Türkiye’nin yaklaşımı nasıl olacak. AB sürecinde Malta’nın verdiği desteği, Türkiye’nin vize serbestisi konusunda beklentileri var, Malta’nın girişimleri olacak mı? Son olarak iki anlaşmadan bahsettiniz…

SİGARAYA ÇIKTIM DEDİ: Kıbrıs ile ilgili bir süreden beri iki taraf arasındaki görüşmeler BM koordinasyonunda devam ediyor. Evvelsi gün Anastasiadis biraz sinirlenmiş, kapıyı vurup dışarı çıkmış. Daha sonra, “Ben sigara içmeye çıktım, geri geldim kriz yok” dedi. Çözümün mutlaka sağlanması lazım, çünkü bunun bedelini KKTC ödüyor. Rum tarafı tam üye yapıldı, o gün çok daha kolay olan çözüm gerçekleşmedi. Görüşmeler bitmiş değil. Burada yapılacak çözüm adada güvenliği sağlayacak. Burada AB’ye düşen görev, Türkiye’nin dört özgürlük dediğimiz hususları temin altına alması.

FASILLARI AÇIN ADALETİ VE ÖZGÜRLÜĞÜ KONUŞALIM: Merak ediyorum Türkiye’de ne kadar göçmen var. Türkiye 5 yıldır üç milyon göçmene ev sahipliği yapıyor. Onlarla aşını paylaşıyor, onlara sağlık yardımı veriyor. Başkaları ne yapıyor? “Aferin” deyip uzaktan bakıyor. Türkiye zorda olanlara yardım eden bir ülkedir. Türkiye DEAŞ terörüyle, FETÖ, PKK terörüyle amansız mücadele ediyor. Hangi Avrupa ülkesinin parlamentosu bombalandı, hangi Avrupa ülkesinde tanklar insanların üzerinden geçti. Şimdi tabii, basın özgürlüğü, gazeteciler falan. Basın özgürlüğü evrensel bir haktır. Genelde, insanların görüşlerini ifade etmeleri evrensel bir haktır. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hakları Türkiye’de herkes sonuna kadar kullanıyor. Kullanmaya devam edecek. Basın özgürlüğü, gazetecilik ayrı bir şey. Basın özgürlüğü kisvesi altında terör faaliyetlerinde olmak ayrı bir şey. Bizim bunlarla mücadelemiz var. Basın özgürlüğü ve basın faaliyetiyle ifade edilmiş bir şey değil. Sanki Türkiye’de basına kasıtlı bir duruş varmış gibi sonuç ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Ben bu iddiada bulunanlara şunu teklif ediyorum. Basın özgürlüğü Avrupa için çok önemli. 23-24. fasıllar AB üyeliği için adalet ve medya ile ilgili fasılları AB açsın, biz de cevabını verelim. Hariçten gazel okumakla olmaz. Biz gerçek bir teklif yapıyoruz. Malta’nın dönem başkanlığı içerisinde bu fasıllar açılsın. Ne düşünüyorlarsa hepsini görüşmeye, konuşmaya varız.

MHP İLE ORTAK ETKİNLİK YAPABİLİRİZ: Bizim bir halkoylaması var 16 Nisan’da yapılacak. Anayasamızda değişiklik yapıyoruz. Yönetim sistemini, parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı sistemine geçişini öngörüyor. Biz MHP ile uzlaşarak geçirdik bu teklifi Meclis’ten. O bakımdan söylemlerimizin benzer olması doğal. Gerekirse bazı ortak etkinlikler de yapabiliriz. Malta ziyaretinden sonra Almanya’da Münih Güvenlik Konferansı’na katılacağım. Bu arada yeni göreve başlayan ABD Başkan Yardımcısı Pence ile de bir görüşme yapacağız. Aynı gün malum milyonlarca yaşayan Türk kökenli Alman vatandaşı, hemşehrilerimiz, vatandaşımız var onlarla bir araya gelip sohbet edeceğiz. Onları dinleme fırsatımız olacak. Sadece Almanya’da değil, başka AB ülkelerinde de benzer faaliyetlerimiz olacak. MHP ile aynı amaç için çalışıyoruz, söylem birliğimiz normal, referandum sürecinde ortak etkinlikler de yapabiliriz. (Duvar)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.