1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP'li vekiller komisyonu terk etti
HDP'li vekiller komisyonu terk etti

HDP'li vekiller komisyonu terk etti

HDP milletvekilleri, dokunulmazlıkların görüşüldüğü Anayasa Komisyonu toplantısını terk etti.

A+A-

HDP’li milletvekilleri, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu’nu terk etti.

Dokunulmazlıkların ele alındığı Anayasa Komisyonu’nda çıkan kavganın ardından, 18.30 itibariyle devam eden komisyon görüşmelerinde milletvekillerinin konuşma süresi 5 dakikayla sınırlandırıldı.

HDP’de Mehmet Ali Aslan, Erdal Ataş, Hüda Kaya, Sırrı Süreyya Önder, Osman Baydemir gibi isimler söz aldı.

Komisyon görüşmesinde son olarak söz alan HDP Mardin Milletvekili Sancar, “Biz sözümüzü söyledik, bundan sonra bu sahne bir tiyatroya dönüşmüştür. Bunun bir parçası olmayacağız. Sizler tarihin bilincinde mahkum olacaksınız” diyerek, komisyondan çekilme kararı aldıklarını açıkladı.

Sancar, şöyle konuştu:

“Hiç bir şey kaybetmeyeceğiz”

“Tarih halklar, değerlendirecek. Biz ne anlatmak istedik, neden buradayız. Bizim herhangi bir korkumuz yok. Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok. Bizim kaybedeceğimiz tek şey bu toplumun barış ve demokrasi umududur. Hiç bir şey kaybetmeyeceğiz.

“Burayı rezil hale getirdiniz”

“Bizim buradan çıkacak bir kararla cezaevlerine atılmamız, bizim için şeref madalyasıdır. Bu kadar büyük haksızlığa barış ve demokrasi için direndik. Ama siz fiziksel olarak ortamı en rezil hale getirdiniz.

Saldırıların hepsi kayıtta, kim ne yaptı görülecek”

“Saldırıların hepsi kayıttadır. Kim ne yaptı hepsi görülecektir. Bizim burada sözümüzün etkili bir şekilde çıkmasını engellendiniz. Aceleniz ne diye sorduk ama yanıt vermediniz. Biz biliyoruz, talimat geldi acele geçiriyorsunuz.

“Bu sahne bir tiyatroya dönüşmüştür”

Biz sözümüzü söyledik, bundan sonra bu sahne bir tiyatroya dönüşmüştür. Bunun bir parçası olmayacağız. Sizler tarihin bilincinde mahkum olacaksınız.”

Bu açıklamaların ardından HDP’liler marşlar eşliğinde komisyon salonundan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.