1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HDP: IŞİD’i besleyenler sorumludur
HDP: IŞİD’i besleyenler sorumludur

HDP: IŞİD’i besleyenler sorumludur

HDP Merkez Yürütme Kurulu, ABD’nin Orlando kentinde 50 kişinin yaşamını yitirdiği katliamı kınadı.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, ABD’nin Orlando kentinde yaşanan katliamla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Tesadüf değil”

“Bugün IŞİD barbarlığı ve zihniyeti, hem söylemleri hem de örgütsel yapısı ile Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ırkçılığın, her türlü ayrımcılığın ve nefretin yeniden üretiminde ve yayılmasında bir araçtır.

“IŞİD zihniyetinin farklı olana tahammülsüzlüğü, fiziki şiddete, sokak linçlerine, nefret cinayetlerine ve katliamlara varan boyutlara ulaşmıştır. Nefret dilini yükselten, nefret söylemini yaygınlaştıran bu anlayış, her biri insanlık suçu olan nefret suçlarını da ardı ardına işlemektedir.

“ABD’nin Florida Eyaleti’nde Orlando’da yaşanan ve en az 50 insanın ölümü ve onlarca kişinin yaralanması ile sonuçlanan bu katliamın her yıl LGBT’lerin düzenlediği Onur Haftası’nda gerçekleşmesi elbette tesadüf değildir.

“Hükümet önlem almalı”

“Bugün dünyanın tüm ülkelerinde eşitlik, demokrasi ve toplumun tüm farklılıklarının varoluşuna saygı ilkelerine uygun davranılması aynı zamanda bir insan hakkı talebidir. Dünyanın her yerinde masum insanları katleden, her türlü zulmü uygulayan IŞİD’in bu homofobik saldırısı ayrımcılık, ırkçılık, nefret suçları ve söyleminin bütün ülkelerde ciddi bir sorun olarak büyüdüğüne dair işarettir.

“Türkiye’de de her yıl düzenlenen ‘Onur Haftası’ etkinliklerine yönelik tehditler, Orlando’da yaşanmış olan katliamı övücü insanlık dışı ifadeler IŞİD’ci zihniyetin örnekleri olarak sosyal ve yazılı medyada dolaşıma girmiştir. AKP Hükümeti’ni, bu tür tehditler karşısında toplantı ve gösteri hakkının korunması ve güvenlik önlemlerinin alınması doğrultusunda uyarıyoruz.

“Yasal ve siyasal olarak korunmalı”

“Bizler, nefret söylemi ve nefret suçlarının, ayrımcılığın hedefi olan herkesle dayanışmamızı sürdürme konusunda kararlıyız. Cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle insan hakları çiğnenen ve nefrete maruz kalan tüm toplumsal grup ve bireylerin hakları yasal ve siyasal olarak korunmalıdır.

“Orlando’da yaşamını yitirenlerin acısını bir kez daha paylaşıyor, IŞİD barbarlığı ve zihniyeti karşısında, bütün dünya halkları ile olduğu gibi ABD halkları ile de dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.