1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan ‘ifade özgürlüğü’ne sığındı
Erdoğan ‘ifade özgürlüğü’ne sığındı

Erdoğan ‘ifade özgürlüğü’ne sığındı

Barış bildirisini imzalayan akademisyenleri ‘alçak, zalim’ sözleriyle hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ifadeleri üzerine açılan davaya, “Düşünce özgürlüğünü kullandım” diyerek yanıt verdi.

A+A-

Barış isteyen akademisyenlere “alçak, zalim, kapkaranlık” sözlerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ifadelerine dava açılınca “Düşünce özgürlüğünü kullandım” dedi.

Barış için akademisyenler grubunun “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisine imza atan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Baskın Oran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, akademisyenler için kullandığı ifadeler nedeniyle manevi tazminat davası açmıştı.

Cumhuriyet gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre, Erdoğan, mahkemeye sunduğu cevap dilekçesinde Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin “düşünce ve ifade özgürlüğü” içtihatlarını örnek gösterdi.

Dilekçede, ifade özgürlüğünün “devletin veya nüfusun bir bölümü için saldırgan, şok edici veya rahatsız edici bilgiler ve düşünceler için de geçerli olduğu ve bunlar olmaksızın demokratik toplum olmayacağı” belirtildi.

Erdoğan’ın cevap dilekçesinde AİHM’nin İspanya’daki Bask bölgesinden, ülkesinin bağımsızlığını savunan bir milletvekilinin İspanya Kralı’na yönelik sözleri nedeniyle verdiği karar da emsal gösterildi.

Söz konusu kararda bireylerin politik tartışmalarda aşırılığa kaçabileceği belirtilirken ayrıca devlet başkanlarına hakaret suçlarında özel koruma getiren yasaların düşünce özgürlüğüne aykırı olduğu da belirtiliyordu.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın imzasıyla mahkemeye verilen yanıt dilekçesinde, Erdoğan’ın söz konusu konuşmalarında Baskın Oran’ın şahsına yönelik bir ifade kullanmadığı da savunularak “Aksine devletin başı sıfatı ile, kendisini aydın diye tanımlayan bir grup akademisyenin bölücü terör örgütüne müzahir ve terörle mücadele eden devletin meşru kuvvetlerine karşı haksız saldırılarına yönelik bir kısım eleştirilerde bulunmuştur” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.