1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: “Benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir”
Erdoğan: “Benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir”

Erdoğan: “Benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir”

İstanbul’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ““Benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir” diye konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi’nde konuştu. Erdoğan, batılı ülkeleri bombalı eylemler karşısındaki tutumları üzerinden eleştirdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. Zirvesi İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı.

Törenin açış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine bir süredir ilişkilerin yumuşayacağı yolunda adımların atılacağının konuşulduğu Mısır’a “Geçmiş dönem başkanlığındaki çabalarından dolayı teşekkür ediyorum” diyerek başladı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir”

“Müslümanlar olarak üstesinden gelmemiz gereken sorunların başında mezhepçilik fitnesi geliyor, ırkçılık fitnesi geliyor. Her zaman ifade ettiğim gibi benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir, benim dinim İslam’dır. Ben tıpkı 1 milyar 700 milyon kardeşim gibi sadece ve sadece bir Müslümanım. Diğer tüm farklılıklar bu inancımın, bu sıfatımın gerisindedir.

“İslam adına her gün mazlumlara saldıran canlarına kast eden terör örgütleri asla bu mukaddes dinin temsilcisi olamaz. İslamın emirlerini açıkça ihlal edenler Müslümanların temsilcisi olamaz.

“Terör ve şiddet sorunu bugün İslam dünyasının en büyük meselelerinden biridir. Geçmişte El-Kaide yüzünden Afganistan’ın nasıl tahrip edildiğini, nasıl yüz binlerce Müslümanın katledildiğini, milyonlarcasının da mağdur edildiğini çok iyi hatırlıyoruz.

“Terör örgütlerinin tüm zulümleri Müslümanlaradır”

“Şimdi Irak’ta ve Suriye’de belirli bölgeleri kontrolü altına alan Libya’da etkinlik kurma çabası içinde olan DAİŞ aynı kirli gayeye hizmet ediyor. Afrika’nın çeşitli bölgelerinde terör eylemleri düzenleyen Boko Haram ve Eş Şebab gibi örgütleri de aynı kapsamda görüyoruz. Dikkat ediniz, birkaç şov amaçlı eylem dışında, bu terör örgütlerinin tüm zulümleri, tüm zararları Müslümanlaradır.

“Nükleer Güvenlik Toplantısı’nda konuşmacıların dikkatini çektiği bazı ifadeler, Paris’teki terör eyleminden bahsediyorlar, Brüksel’deki terör eyleminden bahsediyorlar ama Ankara’daki, İstanbul’daki, Lahor’daki terör eylemlerinden bahsetmiyorlar.

“Batı terör karşısında ikircikli”

“Kaldı ki Ankara, İstanbul, Lahor’daki terör eylemlerinde yüzlerce insan öldü. Brüksel’de, Paris’te de 9-10 tane bir tanesinde, 30 tane bir tanesinde öldü. Fark etmez, bir kişi de ölse tüm insanlığın ölümü gibidir. Ama onları söylerken Ankara’yı, İstanbul’u, Lahor’u niye söylemiyorsunuz Burada da bu ikircikli davranış bizleri üzmektedir. Terör örgütlerinin tamamına karşı aynı kararlılıkla mücadele edilmek zorundadır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.