1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş hakkında fezleke ve iddianame
Demirtaş hakkında fezleke ve iddianame

Demirtaş hakkında fezleke ve iddianame

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, yaptığı iki farklı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na alenen hakaret ettiği iddiasıyla fezleke ve iddianame düzenlendi.

A+A-

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Rusya ziyareti dönüşü 24 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşmada hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hem de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiası ile başlattığı iki ayrı soruşturma tamamlandı. 

DHA'nın haberine göre, Eski Başbakan Davutoğlu’na hakaret ettiği gerekçesi ile Demirtaş hakkında, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenirken, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan da kovuşturma açılabilmesi için Adalet Bakanlığı’na fezleke gönderildi. 

Cumhurbaşkanına alenen hakaret suçlaması ile ilgili olarak yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanarak Adalet Bakanlığı Cezaişleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilen fezlekede, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Rusya ziyareti dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği belirtildi. 

ERDOĞAN’IN ŞİKAYETİ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Demirtaş’ın soruşturmaya konu sözlerine ilişkin bir şikayetinin bulunmadığı, bazı vatandaşların şikayeti üzerine soruşturmanın başlatıldığı bilgisine yer verilen fezlekede, “ Cumhurbaşkanının şikayetinin olmaması soruşturmanın başlamasına ve devam etmesine engel değildir” denildi.

Demirtaş hakkında, yine aynı konuşmada o zaman Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği gerekçesi ile iddianame düzenlendi. Demirtaş’ın savunma ve delillerini bildirmesi için çıkarılan davetiyeye yanıt vermediği belirtilen iddianamede, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan mağdurun Cumhurbaşkanı ile birlikte Rusya Başkanı ve Dışişleri Bakanının peşinde koşan, randevu almak için her yolu deneyen birisi olarak gösterildiği belirtildi. 

Mağdur Davutoğlu’nun şüpheli Demirtaş’ın suç unsuru içeren konuşmasında Başbakan olduğu hatırlatılan iddianamede, şüphelinin açıklamasında kullandığı ifadelerin kabuledilebilir eleştiri sınırlarını aştığı, Türkiye Cumhuriyet Başbakanının kişilik haklarına haksız saldırı niteliği taşıdığının kabul edilmesi gerektiği belirtildi.

İddianamede Demirtaş’ın, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. 

İddianamenin gönderildiği Bakırköy 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.