1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu: Saldırıyla ilgili 4 kişi daha gözaltına alındı
Davutoğlu: Saldırıyla ilgili 4 kişi daha gözaltına alındı

Davutoğlu: Saldırıyla ilgili 4 kişi daha gözaltına alındı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet saldırısıyla ilgili olarak bugün 4 kişinin daha gözaltına alındığını açıkladı.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul Valiliği’nden brifing alan Davutoğlu, yaptığı açıklamada saldırıyla ilgili olarak 4 kişinin daha gözaltına alındığını açıkladı.

Başbakan Davutoğlu’nun saldırıyla ilgili açıklaması şöyle:

“4 ayrı gözaltı daha oldu”

“Maalesef 10 yabancı uyruklu misafirimizi kaybettik, 15 yaralımız vardı. 6 hastamız şu anda hastanelerimizde, diğer hastalar taburcu edildi. 6 hastayla ilgili itinayla bütün çalışmalar yürütülüyor.

“Saldırganın kimliği tespit edildi, sizlerle de paylaşıldı. Bugün bu çerçevede 4 ayrı gözaltı daha oldu saldırganın kimliğinin tespiti sonrasında. Biraz önce de saldırganın Türkiye’ye giriş yolu, bütün kontakları, arka plandaki ilişkileri konusunda aldığım bilgiler, bu meselenin görünür yüzünün dışında bazı önemli unsurlar ve perde arkası etkin aktörler olabileceği kanaatimizi pekiştirdi.

“Saldırganın DEAŞ bağlantısı tespit edildi”

“Saldırganın DEAŞ bağlantısı tespit edildi. Ancak artık DEAŞ öyle bir örgüt ki bir piyon ve bazen de kamufle edilebilecek bazı eylemlerin rahatlıkla kullanılmasını sağlayan bir ara örgüt, bir taşeron.

“Şahıs takip altında değildi”

“Bu şahıs takip altında olan bir şahıs değildi. Normal olarak Türkiye’ye bir mülteci gibi, sığınmacı gibi giren bir şahıs. Ancak bu saldırıdan sonra tüm bağlantıları tek tek çözülerek bağlantıları ortaya çıkarılıyor ve bu bağlantılar içinde DEAŞ dışında DEAŞ’ı kullanan bazı çevrelerin olabileceğine dair de bazı şüphelerimiz söz konusu.”

“Tedbirlerimizi alacağız”

“DAEŞ’i kullanan arkadaki gerçek aktörler kimlerse onların ortaya çıkarılması için de yoğun bir çaba içindeyiz. Bu bir taşeron örgüt ama o taşeron örgütü eğer birileri kullanmak istiyorsa ki bunun emarelerini çok gördük, sadece bu taşeron örgütü değil, bu taşeron örgütü kullanma hevesine ve amacına dönük çalışma yapan kim varsa hepsine dönük olarak da gerekli her türlü tedbiri alma konusunda Türkiye’nin kararlılığı açıktır. Bu yönde de tedbirlerimizi alacağız.

“İstanbul’umuzun güven ve huzur şehri olması yönünde atılacak adımları, bütün güvenlik birimlerimizle tartıştık. Sadece terör tehdidi karşısında değil, sadece bu tür saldırılar karşısında değil, aynı zamanda özellikle de uyuşturucuya karşı mücadelede, asayişte, kaçakçılık ve organize suçlar konusunda da İstanbul’u dünyanın en güvenli şehirlerinden biri kılmak hepimizin görevi.

“Türkiye’nin her köşesinde ama özellikle İstanbul’da, milletimizin, halkımızın güvenliği, şehirlerimizin asayişi için ne tedbir alınması gerekiyorsa, demokratik hukuk devleti kuralları için de bunu alacağız. Daha görünür, daha etkin tedbirler.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.