1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu: Laiklik tartışma konusu değil
Davutoğlu: Laiklik tartışma konusu değil

Davutoğlu: Laiklik tartışma konusu değil

Başbakan Ahmet Davutoğlu laiklik tartışmalarına ilişkin, “Laiklik bugün artık tartışma konusu değildir. hazırladığımız yeni anayasada da laiklik olacaktır” diye konuştu.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuştu.

Yeni anayasa çalışmalarına değinen Davutoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’nin yeni ilk sivil anayasası için süreci hızlandırdık. Geniş kapsamlı istişareler yaptık. Anayasa yazım heyetimizi belirledik. Bu hafta yazım faaliyetine başladık. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek ve senelerce enerjimizi alan tartışmalara dönmek istemiyoruz.

“Ortak akıldan hiçbir zaman ayrılmayacağız. Devletin nitelikleri bizim tartışma konumuz değildir.

“Yeni anayasada da laiklik olacaktır”

“Laiklik bugün artık tartışma konusu değildir. Hazırladığımız yeni anayasada da laiklik olacaktır.”

“AK Parti gerek parti tüzüğünde gerek parti programında gerekse de bugüne kadar hazırladığı ve kamuoyuna sunduğu anayasa taslaklarında, diğer niteliklerin yanı sıra laiklik ilkesine de yer vermiştir.

“Bu çerçevede hazırladığımız yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacaktır.

“Otoriter değil, özgürlükçü laiklik”

“Otoriter bir laikçilik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz.

“AK Parti bu konuda farklı arayış içerisinde de değildir ve bu konuda da herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.