1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'li Özel: Parlamento AKP darbesiyle askıya alındı
CHP'li Özel: Parlamento AKP darbesiyle askıya alındı

CHP'li Özel: Parlamento AKP darbesiyle askıya alındı

Genel Kurul’da bugün 'birinci KHK' olarak adlandırılan kararnamenin görüşülemediğini belirten CHP'li Özel tepkiliydi: Binali Yıldırım, saray tarafından kayyum olarak atanmıştır.

A+A-

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis Genel Kurulu’nun erken kapanmasının ardından TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek “Kanun hükmünde kararnameyi Meclis gündemine almamak için Adalet ve Kalkınma Partisi kırk tane takla attı. Bu bir sivil darbe. Meclis’i kapalı tutmaya çalıştılar, karşı çıktık. Yaptıkları siyasi haydutluktur. Parlamentoya darbe yapıldı, dört gün boyunca parlamento AKP darbesiyle askıya alındı” dedi.

AK Parti’nin olağan dışı uygulamalar yaptığını belirten Özel, Binali Yıldırım’ın ve AK Parti sözcülerinin Meclis açıldıktan sonra KHK’ların görüşüleceğini açıkça ifade ettiğini söyledi. Özel, “Hatta bu konuda Sayın Genel Başkanımız, KHK’nın anayasanın tanıdığı, yetkilerin aşıldığı, sürenin aşıldığı bazı uygulamalarının da birinci KHK için Anayasa Mahkemesine götürülmeyeceğini, çünkü, Başbakanla mutabakata vardıklarını, Meclis’te görüşüleceğini, gerekli değişiklikler yapılacak, gerekirse daha sonra götürüleceğini söylemişti. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın ağzından çıkan söze değer verdi. Bugün bir kez daha görüyoruz ki Başbakan Binali Yıldırım’ın sözünün bir değeri yokmuş. Haftanın başından itibaren KHK’yı Meclis gündemine almamak için Adalet ve Kalkınma Partisi, 40 tane takla attı” diye konuştu.

Özel, “Bugün, bu Meclis’i çalıştırmak için halktan yetki almış hükümet, fiilen meşruiyetini kaybetmiştir. Günü geldiğinde eğer siz elinizdeki milletvekili sayısının yarısının 30 eksiğini dahi bu parlamentoya getirmiyorsanız siz darbe yapıyorsunuz, darbecisiniz. Bu bir sivil darbe” dedi.

Özel, “Önümüzdeki salı günü bu haydutluğa devam etmeye kalkarlarsa Türkiye’ye ve dünya kamuoyuna nasıl hesap vereceklerini düşünsünler. Eninde sonunda ülkenin yaşadığı bu günleri ara döneme çevirmiş olan, ülkeyi anayasasızlık haline mahkum eden, anayasayı, kanunları hiçe sayan bu iktidar partisinden bunların hesabı birer birer sorulur. Sayın Binali Yıldırım, saray tarafından kayyum olarak atanmıştır. Zorlu bir dönemde, sahicilik numaraları yapmaktadır. Bugün maskesi düşmüştür. Halkın kendi oylarıyla seçtiği bir başbakanı, saray darbesiyle indirip yerine kayyum atayanların, kayyumlarının kendi iradelerinin olmadığı, sözlerinin bir değeri olmadığı, kendi başlarını bağladıkları ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

Özel, “Mademki AKP ülkedeki OHAL’i parlamentoya taşımıştır. OHAL’i bize uyguluyorlar. Neyin komisyonu, neyin istişaresi. Bu parlamentoyu çalıştırırlarsa, KHK’lar görüşülürse, CHP, elbette önerdikleri şekliyle değil ama diğer parti gruplarıyla istişare ederek, belki bir ön toplantı düzenleyerek bunu değerlendirme kararlılığındaydı ama ülke ve parlamento OHAL’deyken AKP ile konuşacak bir şey yok. Zaten herhalde ‘önerimize ne diyeceksiniz’ diye yüzleri tutup telefon da açamazlar” dedi.

Basın mensuplarının, “Sözleriniz komisyona ‘hayır’ diyeceğiniz anlamına mı geliyor” sorusuna Özel, “OHAL’i Meclis’e uyguladıkları için sordukları sorunun cevabını beklemesinler. Önce Meclis’i çalıştırsınlar. Kapalı Meclis’te ne komisyonu” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.