1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Çavuşoğlu: 'Suriye için siyasi dönüşümün hayata geçirilmesi gerekiyor'
Çavuşoğlu: 'Suriye için siyasi dönüşümün hayata geçirilmesi gerekiyor'

Çavuşoğlu: 'Suriye için siyasi dönüşümün hayata geçirilmesi gerekiyor'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Demokratik hukukun üstünlüğüne dayalı ve halkın kendi yöneticilerini özgür iradesiyle seçebildiği yeni bir Suriye için gerçek bir siyasi dönüşümün hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye Türkmen Meclisi 3. Genel Kurulu’nun açılışında konuştu.

Çavuşoğlu'nun konuşmalarından bazı bölümler şöyle:

"Bugün Türkiye’de 3 milyondan fazla Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimize ev sahipliği yapıyoruz. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Savaştan, zulümden, zalim rejimden, terör örgütünden kaçan kardeşlerimize hiç ayrım yapmaksızın kapılarımızı açtık. 3 milyon Suriyeli ve Iraklı'nın arasında da yaklaşık 300 bin Türkmen kardeşimiz var. Bundan sonrada biz hem Türkmen kardeşlerimize hem de bu savaş ortamından kaçmak zorunda kalan Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimize tüm imkanlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz. Biz siz Türkmen kardeşlerimizi bugüne kadar hiç yalnız bırakmadık, bundan sonra da Allah’ın izniyle hiç yalnız bırakmayacağız.

"Arazide kahramanca mücadele ediyorsunuz. Türkmen kardeşlerimiz arazide zor şartlar altında zalim rejimden kurtulmak için Suriye’nin geleceğini inşa etmek için kahramanca mücadele ediyor. Elbette arazideki çalışmayı burada Meclis çatısı altında da devam ettirmekte fayda var. Özellikle Suriye’ye demokrasi gelmesi, Türkmenler'in haklarını alabilmesi için siz çaba sarf ediyorsunuz, bunda da başarılı olacaksınız. Bu çabalar tek başına yeterli değil. Özellikle siyasi düzeydeki etkinliğinizi de arttırmanız gerekiyor. Bu amaçla Suriye Türkmen Platformu adıyla bundan 4 sene önce yola çıktınız. Bugün ise Suriye Türkmen çatısı altında fedakarca çalışmalarını sürdürüyoruz. Suriyeli Türkmenler'in iradesini sizler temsil ediyorsunuz. Demokratik hukukun üstünlüğüne dayalı ve halkın kendi yöneticilerini özgür iradesiyle seçebildiği yeni bir Suriye için gerçek bir siyasi dönüşümün hayata geçirilmesi gerekiyor.”

“Hedefimiz Suriye’nin vazgeçilmez bir unsuru olan Türkmen kardeşlerimizin ülkenin yönetiminde söz sahibi olmanızdır. Ülkenizi, topraklarınızı yeniden imar etmenize imkan sağlayacak koşulları oluşturabilmeniz çok önem arz ediyor. Bu dönüşümün Esed ve etrafındaki eli kana bulaşmış zihniyetle gerçekleşmesi mümkün değildir. Türkmen, Arap, Kürt, Sünni, Hristiyan, Alevi, Süryani hangi köken ve mezhepten olursa olsun Suriye halkının demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü devlet yapısına kavuşması arzusunu her platformda destekledik ve yanlarında olduk. Bundan sonra da her platformda bunu savunmaya devam edeceğiz. Türkmen kardeşlerimizin bizim gönlümüzdeki yeri başkadır. Bundan daha doğal bir şey de olamaz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.