1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Çavuşoğlu: İncirlik konusunda Rusya ile neden işbirliği yapmayalım?
Çavuşoğlu: İncirlik konusunda Rusya ile neden işbirliği yapmayalım?

Çavuşoğlu: İncirlik konusunda Rusya ile neden işbirliği yapmayalım?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İncirlik Üssü’nün Rusya’ya açılabileceği mesajını verdi: “DEAŞ hepimizin düşmanı. Rusya ile (İncirlik) işbirliği neden yapmayalım?”

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Rusya’dan özür dilemesi sonrası Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldiği Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüşmesinin detayları sorulan Çavuşoğlu, görüşmenin ikili ve ekonomik ilişkilerle bölgesel konular bakımından son derece faydalı olduğunu belirtti.

Türkiye ile Rusya arasında ‘ortak bakanlar kurulu’ anlamına gelen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi mekanizmasının hazırlıklarını Lavrov’la birlikte yapacağını söyleyen Çavuşoğlu, kendisini Soçi’de ağırlayan meslekdaşını Antalya’ya davet ettiğini anlattı.

İncirlik

IŞİD’le mücadele konusunda Türkiye’nin Rusya ile işbirliğine hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, İncirlik Üssü’yle ilgili şunları söyledi:

“DEAŞ terör örgütüne karşı biz herkesle işbirliği yaparız. Başında beri biz mücadelemizi yapıyoruz ve DEAŞ’a karşı aktif mücadeleye katılmak isteyenlere de biliyorsunuz İncirlik Hava Üssü’müzü açtık. Rusya ile de aynı işbirliğini niye yapmayalım?

“Çünkü bu terör örgütü hepimizin düşmanıdır ve bununla da mücadele etmemiz gerekiyor. O nedenle bu mekanizmaların tekrar hayata geçirilmesi bölge için de terörle mücadelemiz için de herhangi bir olumsuz vakanın yaşanamaması bakımından da son derece önemlidir. Bu konuda da Sergey Lavrov’un da söylediği gibi mutabık kaldık.

Mısır

Mısır’la ilişkilerin normalleşmenin ne kadar mümkün olduğu sorusuna ise Çavuşoğlu şöyle yanıt verdi:

“Biz nerede olursa olsun darbeye karşıyız. Prensipli tutumumuzu her zaman söyleriz. Mısır halkı bizim kardeşimizdir. Biz güçlü bir Mısır istiyoruz. İstikrarlı, güvenli tesis edilmiş bir Mısır istiyoruz.

“Ortadoğu için Arap dünyası için Müslüman dünyası için özellikle de Filistin için katkı sağlayabilecek bir Mısır istiyoruz. Maalesef bugünkü Mısır bu söylediklerimizin hepsinden çok uzak. Kardeş bir ülke. Mısır halkı bizim kardeşimizdir. Şu andaki rejime karşı tutumumuz böyle olsa da biz Mısır’ı kardeş bir ülke olarak görüyoruz.

“Kardeş bir ülkenin bu durumda olması bizi de rahatsız ediyor. Benim söylediğim ‘Mısır’la görüşmeye hazırım’ demem aslında yeni bir şey değil. Ama şu bir gerçek ki Mısır, bu şekilde gidemez. Mısır’ın olumlu adımlar atması lazım.

“Ben tabii ki her zaman bunları muhatabımla görüşebilirim. Bu konuda hiçbir problem yok. Bizim amacımız Mısır’ı cezalandırmak, Mısır’a düşmanlık yapmak değil. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Ama yanlış bir şey varsa söylüyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.