1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Buldan: Dolmabahçe Erdoğan’ın bilgisi dahilinde oldu
Buldan: Dolmabahçe Erdoğan’ın bilgisi dahilinde oldu

Buldan: Dolmabahçe Erdoğan’ın bilgisi dahilinde oldu

HDP’li vekil Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dolmabahçe toplantısı ile ilgili açıklamasına Dolmabahçe’de okunan metnin deklarasyon değil mutabakat metni olduğunu, toplantının Erdoğan’ın bilgisi dahilinde yapıldığını söyledi.

A+A-

Halkların Demokrartik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dolmabahçe mutabakatı diye bir şey yok” sözleriyle AKP Grup Başkanvekili olarak bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın, ‘toplantıda okunan metnin mutabakat değil, deklarasyon olduğu’ açıklamasına yanıt verdi.

Buldan, Dolmabahçe sarayındaki toplantıdan önce İmralı’da yapılan son bir kaç görüşmenin konusunun, Dolmabahçe’de okunacak olan metin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bilgisi dahilinde oldu”

“İmralı’da Sayın Öcalan ile yaptığımız görüşmelerin son bir kaç toplantısı Dolmabahçe Sarayı’nda okunan mutabakatın kaleme alınması ile ilgiliydi. Dolayısıyla İmralı Adası’nda yaptığımız son birkaç toplantıda devlet heyetini temsil eden yetkililerin olduğu bir masada bu mutabakat gündeme geldi ve konuşuldu.

“Devleti temsilen o toplantıda olan yetkililer, oradaki mutabakatı hükümet yetkilileriyle ve Sayın Başbakan ile paylaştılar. Onların bilgisi olmadan bizim Dolmabahçe Sarayı’nda o mutabakatı okumamız ve o deklarasyonu açıklamamız mümkün değildi.

“Bize devlet ve hükümet yetkililerinden tarih, saat ve yer iletildi. Şu tarihte, şu saatte ve burada bu toplantı yapılacak ve bu toplantıda bu deklarasyon veya bu mutabakat açıklanacak diye iletildi. Dolayısıyla o zaman sayın Recep Tayyip Erdoğan Başbakandı.

“Başbakanın ve hükümet üyelerinin bilgisi dahilinde, tarih olarak 28 Şubat, saat olarak saat 12.00, yer olarak Dolmabahçe Sarayı olarak belirlendi ve bize iletildi. Bizde İmralı heyeti olarak o saatte Dolmabahçe Sarayı’na gittik. Sayın Yalçın Akdoğan, Sayın Efkan Ala ve sayın Mahir Ünal oradaydılar ve bizi bekliyorlardı.”

“Öcalan’ı temsilen Sırrı bey”

HDP’li Pervin Buldan, Dolmabahçe sarayında toplantı içen bir oturma düzeni hazırlandığını, toplantı başlamadan önce Sırrı Süreya Önder’in o adaya girip oturma düzenine baktığını belirterek şunları söyledi:

“Sırrı Bey gidip geldikten sonra yer düzenine karşı çıktık. Yer düzeninde iki tane koltuk başa konulmuş, yanına da karşılıklı yan yana koltuklar konulmuştu. O iki baştaki koltuğa sayın Akdoğan ve sayın Ala’nın oturacağı ifade edildi. Biz ise bunu kabul etmedik, ‘bir sizden bir bizden olsun’ dedik. Devleti temsilen ya Yalçın Bey ya da Efkan Bey bir koltuğa, diğerine ise sayın Öcalan’ı temsilen Sırrı Bey’in oturmasını istedik” dedi.

“Akdoğan Erdoğan’ı aradı, kriz çözüldü”

Oturma düzeni ile ilgili tepkileri üzerine Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın dışarı çıkıp, Erdoğan ile telefon ile görüştüğünü ve bunu kendilerine söylediğini ifade eden Buldan şöyle devam etti:

“Konuşmadan sonra oturma düzeni krizi çözüldü. O toplantıda okunan 10 madde deklarasyon değil, mutabakat metni idi. Okunan metin, İmralı’da hazırlanan ve devlet ile sayın Öcalan’ın üzerinde mutabık kaldığı mutabakat metniydi.

“Eğer bunlar hayata geçmiş olsaydı, bugün yaşadıklarımızı yaşamamış olacaktık. Sayın Öcalan 10 maddenin gözlemci heyet gözetiminde konuşulması ve adım atılması halinde silah bırakma çağrısı yapacağını söylemişti. Bütün bunlar gerçekleşmediği için sayın Öcalan da çağrı yapamadı.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.