'15 yaşında çocuk orada olmamalı'

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Faruk Çelik, Soma'da meydana gelen facianın ardından ilk değerlendirmesini Hürriyet'e yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Faruk Çelik, Soma’da yüzlerce işçinin hayatını kaybettiği facianın ardından yaptığı ilk değerlendirmede, “Çok büyük bir acı, 15 yaşında bir çocuk orada olmamalı, araştırıyorum" dedi. 

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’a konuşan Faruk Çelik, bakanlık olarak ilk andan beri olay yerinde olduklarını, kendisinin de yarın cumhurbaşkanı ile Soma’ya gideceğini açıkladı. Çelik, “Bu çok büyük acı, şimdi müfettişlerimiz ocak defterlerini araştırıyor. Hangi konuda ne yapılmış, ne yapılmamış, eksik var mı diye. Bu çok önemli bir veridir. Benim bakan yardımcım ve tüm yöneticilerim orada. Madende 13 adet kadrolu iş güvenliği elemanı var. Bunlar iş güvenliği yasasıyla sağlandı. 15 yaşında bir çocuğun maden ocağında ne işi vardı. Tüm bunları araştırıyoruz. Allah kimseye vermesin bundan büyük acı yok” dedi. 

HERKES ONU ARIYOR? 

Soma'da dün saat 15.30 sularında meydana gelen korkunç kazanın ardından bütün gözler Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Faruk Çelik'i aradı. 

200'ün üzerinde işçinin hayatını kaybettiği, yüzlerce işçinin hala maden altında bulunduğu sıralarda aradan geçen 20 saatlik süreye karşın Bakan Çelik'in ortada görünmemesi büyük şaşkınlık yarattı. Yurtdışında olduğu sanılan Çelik'in şu sıralarda Başbakanlık'ta bulunduğu öğrenildi. 

Bakan Çelik'in yarın Cumhurbaşkanı Gül'le birlikte Soma'ya gideceği öğrenildi. 

 
 
 
geç onu bakan
 // murat yılmaz
slm öncelikle tüm somada vefat eden işçi yuldaşlarımızın ailelerine başsağlığı ve allahtan rahmet diliyorum.hepimiz gördük türkiyenin halini işçiye ne kadar değer verildiğini sayın bakan biliyorsunuz maden işi tedaş vb tehlike riski çok olan işleri niye taşeronun eline veriyorsunuz verdiniz işte gördünüz bilançoyu.çünkü butehliklei işler develetin elinde olması lazım birileri zengin olsun yada taşeron firmalara peşkeş çekmenin bir anlaamı yok acilen böyle tehlikeli işlere sahip olan kurumları devetin eline tekrardan geçmesi lazım.kimse işçilerin sırtından para akzanmasın bir torba yasa çıkartacaklar o ona soruyor ona veriyor kim bundan nema sağlıyacak onun hesabını yapıyorlar yeter sayın bakan çıkartacaksan çıkart şu yasayı i...
14 Mayıs 2014 Çarşamba 17:24